PDA

Виж пълна версия : М-Тел обявява конкурс за Android приложения

Merconite
11.04.10., 12:26
Участници в състезанието могат да бъдат всички  студенти, програмисти на свободна практика, фирми и др. Така всеки, който смята, че има качествата да разработи най-доброто и оригинално приложение, от което българските потребители да се възползват, ще може да заяви своето желание за участие. Предвидени са награди за всички участници в конкурса, а класиралите се на първите пет места ще получат парични премии на обща стойност 30 000 лева.

Смятам, че имаме два неоспорими победителя!
Bbled и BGsms sender :)

Успех на Всички !

http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2901031

Dex
11.04.10., 13:02
Веднага гласувам за bulkey :)
Posted via Mobile Device

BeNeZ1n0
12.04.10., 12:40
redspace трябва да почерпи по една лимонада с парите от наградата ми се струва :) ( да не му е уруки ;) )

някой може ли да ме просвети за Bbled. Явно съм изтървал нещо !

Поздрави и да ни е честита инициативата

Horror
12.04.10., 17:50
Мисля, че съществуващи към момента приложения, не могат да се състезават, а само такива написани след обявяването на конкурса. Така, че....

dessyteneva
12.04.10., 18:44
Жалко,ако е така,защото и бг клавиатурата и тази за смс-ите са много добри и приложими в бг,което е сериозен шанс.

BeNeZ1n0
12.04.10., 23:16
Мисля, че съществуващи към момента приложения, не могат да се състезават, а само такива написани след обявяването на конкурса. Така, че....

и аз си помислих същото но Merconite звучеше много убедително :)

JosifBG
12.04.10., 23:46

Чакай да видим официално какво ще изкарат, че нищо чудно да са се обърнали на 180 градуса.. то и фирми не трябваше да участват ама ей на...

Merconite
13.04.10., 10:43
Според мен приложенията Бг клавиатурата и Смс сендера нямат проблем да участват, защото това е иновация върху платформата ни. Но Мтел са п**али нищо не се знае.

JosifBG
13.04.10., 11:30
Според мен приложенията Бг клавиатурата и Смс сендера нямат проблем да участват, защото това е иновация върху платформата ни. Но Мтел са п**али нищо не се знае.

Първоначалната идея която бе изработена от ПР агенцията на HTC Bulgaria и HTC Bulgaria, не включваше възможността да участват фирми и същестуващи приложения които са обявени в Андроид Маркет..., но по начина по който е представена информацията до момента изглежда, че си го правят целия този конкурс за своя си фирма за да я спонсорират...

Нали разбираш, че е малко неравностойно участието на 1 разработчик vs. фирма ..., но нека все пак да изчакаме официалния прес релийз.

Dex
13.04.10., 12:23
Нали разбираш, че е малко неравностойно участието на 1 разработчик vs. фирма ..., но нека все пак да изчакаме официалния прес релийз.
:agree:

Svetlinsem
13.04.10., 16:02
http://phandroid.com/2010/04/13/vodafone-opening-up-shop-with-its-own-android-app-store/ - мисля, че това обеснява, защо HTC правят това с Мтел ;)

JosifBG
13.04.10., 16:24
http://phandroid.com/2010/04/13/vodafone-opening-up-shop-with-its-own-android-app-store/ - мисля, че това обеснява, защо HTC правят това с Мтел ;)

Няма връзка с това което е като първоначален замисъл на HTC Bularia.

Основната идея е популяризирането на Андроид базираните HTC телефони в България и увеличаване на продажбите.

Като разбира се това да се опитваш чрез конкурс за програмисти да популяризираш хардуер и софтуер си е малко найвно според мен.

Още повече, че HTC България няма целева политика за фирмите който продават техните телефони.

Horror
13.04.10., 16:43
Честно казано това, което правят от HTC е загадка и за мен. Не виждам как популяризират платформата по този начин и какво точно се опитват да постигнат.

Примерно днес бях на девелоърски евент на Нокия и той беше много по-добре организиран, като замисъл и изпълнение. Това на HTC е просто боза.

Svetlinsem
13.04.10., 17:24
Сега сме малко в сферата на гадаенето, както каза Йосиф, да изчакаме официалния прес и да видим. Останалото е общи приказки! Знаели човек, може накрая да останем приятно изненадани (съмняваме, ама нейде)!

redspace
14.04.10., 17:03
Май за жалост няма да мога да участвам с моята програма BG SMS Sender ;(, което ми се струва доста глупаво...

Merconite
14.04.10., 23:44
Абе как няма бе всички те подкрепяме ! хаха ще запалим централата на мтел ако не те допуснат ! :D

Dex
15.04.10., 07:03
Май за жалост няма да мога да участвам с моята програма BG SMS Sender ;(, което ми се струва доста глупаво...

Защо така?

lyubozar
15.04.10., 07:12
А този субект "HTC Bulgaria" какво точно представлява? Не намирам никакво инфо за подобнa компания...

JosifBG
15.04.10., 08:46
А този субект "HTC Bulgaria" какво точно представлява? Не намирам никакво инфо за подобнa компания...

Всъщност подобна фирма "HTC Bulgaria" не съществува до колкото ми е известно.

Представителите за БГ за чехи и фирмата се казва TCCM (http://www.tccm.bg/?lang=en) който както можеш да видиш дори нямат сайт... единственото което работи е мейл сървера им :)

Та въпросната фирма се води HTC Master Distributor for CEE който отговарят за дистрибуцята на HTC в България.

Има един Country Manager (жена) която се грижи за Българския пазар и тя е Home Based Office.

Накратко те такова животно нема ... :) а дали е необхдимо да има... де да знам според мен би трябвало...

Неможе да очакваш сериозен дял от Българския пазар без да имаш елементарна политика към локалните дистрибуторите нито официален сервиз нито нищо... Сервиза е в Румъния и според мен е несериозно не само като отношение към БГ потребителите, но и към съответните дистрибутори.

Към момента въпросната чешка фирма са "титулували" фирмата "Мост компютърс" с прозвището Официален представител на HTC за България.
Кое точно им е официалното и на база на какво това май само те си знаят.

Преди това основен дистрибутор за БГ беше и все още се води до голяма степен фирмата VIP Trading.

Накратко сериозна фирма "HTC" лидер на пазара на смарт телефони в световен мащаб с абсолютно неадекватна позиция по отношение на БГ пазара.

Повече за историята на HTC в България мисля, че Horror може да каже...

Merconite
15.04.10., 10:31
Аз съм абсолютно отчаян от компетентноста на мост компютърс към ХТЦ.
Преди 2 седмици се обадих да попитам за панел и мацката ми каза:
- Хмм HTC magic ? Сигорен ли сте, че предлагаме такъв телефон..?
След това казах другото наименование Сапфир и въпросната ми спецификация обясних, че са ми необходими и 3те части. Тя ми каза, че ще прати един email до сервиза им в Влашко и ще ми се обади. След 30 мин ми звънна и ми каза, че има такъв модел и за да ми сменили панела трябвало да ми земат телефона да го пратят там и след това да ми го изпратят на мен. Попитах неможели да си закупя само панела и тя ми отговори, че такава им била политиката.
Нормално ли е това?

JosifBG
15.04.10., 16:22
Аз съм абсолютно отчаян от компетентноста на мост компютърс към ХТЦ.
Преди 2 седмици се обадих да попитам за панел и мацката ми каза:
- Хмм HTC magic ? Сигорен ли сте, че предлагаме такъв телефон..?
След това казах другото наименование Сапфир и въпросната ми спецификация обясних, че са ми необходими и 3те части. Тя ми каза, че ще прати един email до сервиза им в Влашко и ще ми се обади. След 30 мин ми звънна и ми каза, че има такъв модел и за да ми сменили панела трябвало да ми земат телефона да го пратят там и след това да ми го изпратят на мен. Попитах неможели да си закупя само панела и тя ми отговори, че такава им била политиката.
Нормално ли е това?

Не разбира се ама кой те кара да се обаждаш в Мост и да се занимаваш тях?

Merconite
15.04.10., 16:34
нуждата от панел

redspace
15.04.10., 16:39
Защо така?

Защото май има условие програмите да не са публикувани в Android Market и да са нови...

Svetlinsem
15.04.10., 16:51
Нека да излезе официалния прес и ще видим!

lyubozar
16.04.10., 23:27
нуждата от панел

Във всеки случай в ebay ще е по-лесно, а вероятно и по-евтино (вкл транспорта).
Sorry за оффтопика.
Posted via Mobile Device
Posted via Mobile Device

Svetlinsem
27.04.10., 11:30
Утре ще стане ясен регламента нa конкурса. Следете темата за повече инфо. Той ще започне на 3 май и ще завърши на 10 юни.
Новината идва благодарение на Дневник

Svetlinsem
27.04.10., 14:44
7.04.2010 - Конкурсът M-Tel Application Factory стартира на 3 май

20 000 лева е голямата награда за победителя в състезанието за Android приложения, което се провежда с ексклузивното партньорство на HTC

M-Tel Application Factory - първият за България конкурс за приложения, предназначени за платформата Android, стартира на 3 май. Състезанието се организира от лидера на телеком пазара в България с ексклузивното партньорство на HTC  първият производител на телефони с една от най-бързо развиващите се иновационни платформи за смартфони.

С този конкурс Мобилтел ще стимулира родните програмисти да създадат приложения, които да отговарят на нуждите на пазара в България.

В M-Tel Application Factory участник може да бъде всеки желаещ, навършил осемнадесет години, независимо дали е студент, програмист на свободна практика или представител на фирма.

Предвидени са награди за всички участници в конкурса. Кандидатите, които се регистрират за участие на сайта на конкурса, ще получат предплатена карта с включен 1.5 GB мобилен интернет, за да тестват приложението, което разработват. Онези от тях, разработили приложение, което отговаря на условията на конкурса, ще се сдобият с Android смартфон, предоставен от HTC. Регистрационната такса, която са задължени да заплатят към Google, за да публикуват своето приложение, ще им бъде възстановена.

В допълнение към тези награди, за финалистите ще има и парични премии на обща стойност 30 000 лева. Победителят в конкурса пък ще получи голямата награда от 20 000 лева.

За да участват в конкурса, участниците първо трябва да се регистрират на сайта на конкурса и след това да подадат своето приложение до Мобилтел и да го публикуват в Android Market. Тези стъпки трябва да се направят в посочената последователност в периода  3 май  20 юни.

Кандидатите могат да заявят своето желание за участие на специалния сайт на конкурса www.mtel.bg/appfactory, попълвайки регистрационна форма. Необходимо е тя да съдържа освен данните на съответния участник, и кратко описание на приложението, което разработчика планира да реализира.

След регистрацията, участниците вече ще имат възможност да разработят своето приложение, съобразявайки се с определени условия, публикувани на сайта на конкурса, да го подадат към Мобилтел чрез приложената форма и да го публикуват в Android Market.

Шестчленно жури, съставено от експерти на М-Тел и на HTC, както и от журналисти с интереси в областта, ще провери изпълнението на изискванията и ще оцени приложенията.

Оценяването е базирано на няколко критерии, които имат различно влияние при формиране на междинната оценка, в зависимост от тяхната тежест, изразена в проценти:
" Локален характер;
" Леснота на използване;
" Иновативност;
" Може да бъде намерено в Android Market по зададени ключови думи;
" Попада в една от категориите  Организиране на ежедневието, Социални мрежи, Информационни услуги.

На база горепосочените критерии, журито ще избере 15-те най-добри от тях  полуфиналистите, които са получили най-висока междинна оценка.

По време на церемонията по награждаване, която ще се проведе в края на юни 2010 г., 15-те номинирани участника ще представят своите приложения пред публиката и пред шестчленното жури. Журито ще определи петимата финалисти, взимайки предвид получената междинна оценка и оценката от представянето на приложението.

Цялата информация за конкурса ще намерите на сайта на конкурса www.mtel.bg/appfactory на 3 май 2010 г.

via Mtel

Svetlinsem
27.04.10., 14:46
Само, като видя по какви критерии ще оценяват и ми става ясно, кой ще е победителя. Все пак живеем в България.

Dex
27.04.10., 14:52
Само, като видя по какви критерии ще оценяват и ми става ясно, кой ще е победителя. Все пак живеем в България.

Tова не го разбирах. :)

Horror
27.04.10., 15:14
Ами критериите са доста субективни и дават голямо пространство за манипулиране на резултата. Най-малкото, би трябва да проверят какво мислят и потребителите за съответните приложения, т.е. да проверят колко човека ще го изтеглят, какви отзиви ще имат и тн.

JosifBG
27.04.10., 20:12
Пълни глупости...

redspace
27.04.10., 22:30
От написаното за конкурса, не можах да разбера може ли да се участва с вече публикувани приложения в Маркета или не...

Horror
27.04.10., 22:34
По-скоро не, защото според правилата първо трябва да се регистриаш на сайта на мтел и да кажеш какво ще пишеш и чак след това да го качиш в маркета.

Dex
29.04.10., 07:56
От написаното за конкурса, не можах да разбера може ли да се участва с вече публикувани приложения в Маркета или не...

Чакам да ми върнат отговор и ще потвърдя, дали може или не.

...добри новини...

"да, може да участва с вече публикувано в маркета приложение, стига то да отговаря на условията, т.е. да е на български, да е с интегрирано логото на М-Тел и т.н. Предполагам, че съществуващото приложение не е точно такова, така че желаещия трябва да го промени малко, за да стане. Тогава в периода, когато трябва да го публикува в маркета  ще публикува ъпдейтната версия, която е създадена за целите на конкурса. И тогава - да с ъпдейтнатото приложение може да участва"

...

Информацията ще бъде добавена и в Q/A в сайта.

Ако имате други въпроси, питайте.

Svetlinsem
29.04.10., 13:02
Тези хора май си правят майтап. Интегрирано лого на МТЕЛ. Малеее

redspace
29.04.10., 13:05
Чакам да ми върнат отговор и ще потвърдя, дали може или не.

...добри новини...

"да, може да участва с вече публикувано в маркета приложение, стига то да отговаря на условията, т.е. да е на български, да е с интегрирано логото на М-Тел и т.н. Предполагам, че съществуващото приложение не е точно такова, така че желаещия трябва да го промени малко, за да стане. Тогава в периода, когато трябва да го публикува в маркета  ще публикува ъпдейтната версия, която е създадена за целите на конкурса. И тогава - да с ъпдейтнатото приложение може да участва"

...

Информацията ще бъде добавена и в Q/A в сайта.

Ако имате други въпроси, питайте.

От къде взимаш тази информация, защото искам да говоря лично с някой отговорен за този конкурс, защото имам многооо въпроси :)

Svetlinsem
29.04.10., 13:06
То не остана на 3 юни ще видим всички "....." споко. Просто нямам думи.

JosifBG
29.04.10., 13:10
Умират за реклама хората какво да се прави...
Няма конкурс по света който да има подобни изисквания... поправете ме ако греша...

Дори Android Developer Challenge нямат такива изисквания:

Eligibility
The ADC 2 contest is open only to applications that have not been made publicly available through the Android Market prior to August 1, 2009. Additionally, applications that were entered in the ADC 1 contest are ineligible for the ADC 2 contest, regardless whether they were winning apps. Similarly, updated versions of applications entered in the ADC 1 contest are ineligible for ADC 2.
When you enter an application in the ADC 2, we will make it available to all contest judges for free, exclusively for the purposes of judging. If you intend to sell your application after the conclusion of the contest, you may submit a "trial" version of the application for judging. We recommend that your trial version include full functionality, but with a timed expiration, rather than including limited functionality with no expiration. Judges will evaluate your application based only on the functionality accessible to them, so it makes sense to provide the fullest range of capabilities possible in your contest app.
All submitted applications must run on Android 1.5 and be in English.

И къде е HTC в цялата тази работа? защо те нямат подобно изискване?
Обърнете Внимание на изискването за версия на ОС-а... аз такова не прочетох в анонса на Мтел.... или може би ще го включат?

Език? Може ли на Китайски? и ще отговаря на изискването да е с "Локален Характер"....

Dex
29.04.10., 14:52
защото имам многооо въпроси

redspace скоро на сайта на Mtel ще има по-подробна информация с вкл. Q/A - там предполагам ще има отговори на повечето въпроси, които ще изнкнат. :)

изискването за версия на ОС-а

Josif изискването за операционната система е върви поне на една от всичките. :) ( т.е. за нея няма изискване )

Може би избързах с информацията, затова ще се въздържа от коментар, докато на сайта не се появи пълната информация относно Challenge-а.

JosifBG
29.04.10., 16:02
....Josif изискването за операционната система е върви поне на една от всичките. :) ( т.е. за нея няма изискване )

Може би избързах с информацията, затова ще се въздържа от коментар, докато на сайта не се появи пълната информация относно Challenge-а.

Това според мен трябва да е споменато в изискванията а не всеки да прави своите интерпретации... защото всички знаем как програми за 2.1 не тръгват на 1.5 или 1.6....

Dex
29.04.10., 16:30
Напълно вярно ! :)

lyubozar
29.04.10., 23:07
(1) На български и с (2) логото на МТел - т.е. правим "конкурсна версия" на кой да е проект, колкото да стои в Маркета докато мине журирането? Аз така дешифрирам предварителната информация...
Posted via Mobile Device

redspace
30.04.10., 16:01
(1) На български и с (2) логото на МТел - т.е. правим "конкурсна версия" на кой да е проект, колкото да стои в Маркета докато мине журирането? Аз така дешифрирам предварителната информация...
Posted via Mobile Device

Това ми се струва много глупаво, защото или ще имаш две версии на приложението - едната която по принцип си стои в маркета и другата, която е за конкурса или ще обновиш сегашната си версия с новата и ще шашнеш потребителите. В първия случай е глупаво, защото имаш две версии на едно и също приложение и ще объркаш само потребителите, а и така могат да теглят и гласуват за оригиналното, а в конкурса ще се гледа рейтинга на програмата, така че пак ще загубиш точки... При втория вариант пък, твоето приложение вече има някакви натрупани гласове и изтегляния и тогава кое ще се гледа? Новите гласове или всички?! И нужно ли е да се прецакваме като изпълняваме тези глупави изисквания особено за логото на М-Тел и да се излагаме пред потребителите.

Аз силно се замислям дали да си "скапя" приложението...

JosifBG
30.04.10., 16:12
СРИ, но тези изисквания както и целия конкурс така като гледам изобщо не са писани за Freelancer-ите разработчици а явно за някоя конкретна фирма която да гушне паричките...

Това е като при търговете...ако искаш конкретна фирма да спечели...просто напиши изискванията и условията така, че на тях да отговаря една фирма и това да е въпросната фирма...

Иначе казано: Абсолютно неравностойно ще бъдат поставени във този псевдо конкурс freelancer-и и фирми с по 2-3-4-5 разработчика който е ясно, че обединявайки усилия ще направя нещо по-добро от един. айде да не са 100%, но поне в 90% от случайте!

И още нещо... при подобен род конкурси не 5 членно жури трябва да определя победителя а потребителите които да гласуват и да коментират даденото приложение...

lyubozar
01.05.10., 22:41
Хм-хм... дори и да сте прави - това си остава най-доброто предложение за българските разработчици за момента - поне, докато от Google (от които съм все по-разочарован) благоволят да допуснат фрийленсъри и компании от Балканите до същинския Market. Дотогава тук нещата ще са на ниво аутсорсинг ресурс и хоби. А пък и като си дадем сметка, че промотирането на платформата се очаква от страна на Google, а не на трети страни като МТел и ХТЦ - то направо започвам да си мисля, че кинтите са от бюджета на Мобилтел за Благотворителност и Социална Отговорност :-) Така че, какъвто и да излезе в понеделник окончателния вид на нещата - начинанието е позитивно и заслужава добро отношение.
Posted via Mobile Device

Svetlinsem
03.05.10., 09:39
В конкурса ще бъдат допуснати само приложения, отговарящи на следните задължителни условия:

Приложението е съвместимо и работи най-малко на една версия на операционната система Android.
Може да се изтегля безплатно от Android Market.
Приложението е създадено на български език или едновременно на български и друг чужд език.
Иконата на приложението е с интегрирано лого на Мобилтел. Изискванията за използване на логото на Мобилтел можете да намерите ТУК.
Приложението е практически приложимо - има практическа стойност и е предназначено за задоволяване на определени потребителски нужди.

Журито ще прегледа и тества изпратените за участие в конкурса приложения и ще прецени дали отговарят на всяко едно от задължителните условия.

via http://appfactory.mtel.bg/

nuralt
03.05.10., 10:28
Всичко това ме подсети за :

http://www.all4android.com/forum/showthread.php?p=3022#post3022

about
03.05.10., 16:55
Привет, нов съм и намерих форумът през Google, като търсих информация за конкурса. Сега изчетох за един час всичко и като оставим настрана всичко което ми харесва около него, пиша какво не ми харесва от това: http://appfactory.mtel.bg/index.php/terms

-----------------------------------------------------------------------
7.5. Участникът е длъжена да обезщети Организатора:
7.5.1 при каквито и да са претенции на трети лица, свързани с правата и ползването на Приложението, предоставено на Организатора, съгласно тези общи условия, както и при вреди, причинени на Организатора в резултат от придобиването и ползването на съответното Приложение.
7.5.2. Участникът е длъжен да обезщети Организатора и всички трети лица за всички претърпени вреди и пропуснати ползи, включително за платени глоби, за всякакви разходи и платени адвокатски възнаграждения, настъпили вследствие на предявени искове от и/или платени обезщетения на трети лица във връзка с участието му в Конкурса в нарушение на действащото законодателство и настоящите Общи условия.

Някой тръгва да съди Мобилтел и аз се съгласявам да платя всички хонорари на адвокатите им. Не ми харесва. Ако някой тръгне да съди мен - ОК, защото знам че не съм направил нищо нередно, но да се съглася да плащам за нещо, кото не зависи от мен не е правилно.

10. Допълнителни разпоредби
10.1. С приемането на тези Общи условия печелившите Участници се съгласяват да бъдат снимани, записвани и да участват в публични прояви на Организатора с рекламен характер, без да получават допълнително възнаграждение за това.
Колко пъти, кога, къде, до живот ли е това право на Мобилтел ?

7.1. С приемането на тези Общи условия всеки Участник се съгласява, че: (а) същите имат силата на договор за създаване на произведение по поръчка по смисъла на чл.42, ал.1 от Закона за авторското право и сродните му права и същият предоставя на Мобилтел правата за ползване и разпространение, включително правата за възпроизвеждането на Приложението; разпространението му сред неограничен брой лица; публичното му представяне или изпълнение на произведението; излъчването на произведението по безжичен път; (б) ще сключи с Мобилтел договор за предоставяне на изключителни права за ползване на Приложението на територията на Рерублика България; (в) няма претенции по отношение на по-нататъшното упражняване на предоставените права от страна на Организатора; и (г) няма да изменя, допълва или по-какъвто и да е друг начин да променя и/или преработва Приложението без предварителното писмено съгласие на Мобилтел, както и че няма претенции към Мобилтел по отношение на бъдещо изменение, допълване, променяне или преработване по какъвто и да е друг начин Приложението от страна на Мобилтел за срока на предоставените права.

Не мога да си избера коя от подточките с какво най-много не ми харесва, но като цяло - много съм разочарован. Призовавам Мобилтел да променят изцяло условията в точка 7.1 и да уточнят какво става с условията по точки 7.5 и 10.1

Дотогава ще си доразработвам приложението сам и ще си го пусна сам в маркета.

appforce
03.05.10., 22:32
Отворено писмо до организаторите и спонсорите на конкурса (МТел, Мобилком Австрия Груп и HTC Корпорейшен):

http://bit.ly/9wgY2W

Уважаеми Организатори,

Общите условият на конкурса силно противоречат на първоначално обявената цел: да стимулират местните разработчици да създават приложения, предназначени за Българският пазар. По-правилно определение на действителната цел, според публикуваните условея е: да бъдат наети няколко разработчици, които да:

1. Вложат усилия в изработката на продукт(и), собственост на Мобилтел ЕАД
2. Поемат риск да не бъдат компенсирани за усилията
3. Поемат пълните рискове и отговорности за възможни негативни последици, причинени от продукт(и), собственост на Мобилтел ЕАД
4. Участват в рекламни кампании без възнаграждение

Терминът "създаване на произведение по поръчка" е изрично посочен в документа, подкрепен със съответния закон.

Нашият екип изтегля участието си, докато условията останат в това състояние. Ние считаме, че конкурса M-Tel Application Factory не осигурява условия за градивно съзтезание, и в крайна сметка води до експлоатация на усилията и ресурсите на разработчиците. Ще се радваме да представим продукта си в случай, че условията са преработени по начин, по-подходящ за конкурс.

JosifBG
04.05.10., 01:31
т. 7.1 е класика..... :) как може да не се съгласите при тези условия... :)

JosifBG
04.05.10., 01:33
Отворено писмо до организаторите и спонсорите на конкурса (МТел, Мобилком Австрия Груп и HTC Корпорейшен):

http://bit.ly/9wgY2W

Браво!

lyubozar
04.05.10., 06:23
С риск да подразня аудиторията :) само да вметна, че МТел никому не са длъжни и ако харчат парите на акционерите си - е логично да очакват нещо насреща. Промотирането на Android, WinMo или Symbian не е тяхна работа - тяхната работа е да накарат крайния потребител да "цъка" на устройство с тяхна sim-карта. Участието не е задължително. Нито е необходимо да се участва с вече работещ проект (заработващ несметни суми от AdMob и Mobiclix)...

appforce
04.05.10., 07:00
Разбира се че МТел не са длъжни, просто недоразумението в случая е че след първата им публикация хората остават с впечатление че е конкурс подобен на ADC примерно, а според условията прилича повече на публичен търг. Благодарен съм на пусналия поста с цитати от условията, защото иначе можеше и да не обърна внимание на това.

Промотирането на Android, WinMo или Symbian не е тяхна работа ...

В случая не мисля че тежестта пада върху промотиране на ОС - според теб защо производителите слагат Андроид върху устройствата си - за да промотират ОС-а? Това беше вярно преди появата на G1 и най-вече Droid, сега Андроид е достатъчно популярен за да се разменят ролите - ОС промотира хардуера.

Участието не е задължително. Нито е необходимо да се участва с вече работещ проект (заработващ несметни суми от AdMob и Mobiclix)...

Конкретно в моя случай става въпрос за програма, започната от нулата на вторият ден след появата на новината, с надеждата че ще отговори на изискванията. Проблема е че не знаех че остава за МТел, иначе щеше да е готова вчера :) След тази неприятна изненада, решихме да не участваме дори с по-елементарна програма

lyubozar
04.05.10., 07:44
Именно - ADC е част от програмата на Google за промотиране на Android... би било странно да се очаква нещо аналогично от мобилен оператор...
Posted via Mobile Device

appforce
04.05.10., 08:07
Чудесно е че условията те удволетворяват, просто исках да кажа че написаното с дребен шрифт не съответства на заглавието. Например като знаеш че разработваш продукт за МТел срещу награда в диапазона SIM-карта - 20 хил. лв. няма ли да се отрази върху начина по който го правиш? И защо да го правиш за МТел, като условията да го направиш за себе си ти предлагат награда в диапазона 0 - ?? хил. лв.? Долната граница е почти същата, разликата е в горната.

П.С.

Направи справка с конкурса на Nokia който се провежда в момента: http://bulgaria.nokiaappforum.com/competition_bg/rules_bg/

СОБСТВЕНОСТ: Всеки Участник запазва собственост върху всички права на интелектуална собственост във и към участващата работа, които Участникът е имал преди подаването й.

В по-предишен пост си писал:

Хм-хм... дори и да сте прави - това си остава най-доброто предложение за българските разработчици за момента - поне, докато от Google (от които съм все по-разочарован) благоволят да допуснат фрийленсъри и компании от Балканите до същинския Market. Дотогава тук нещата ще са на ниво аутсорсинг ресурс и хоби. А пък и като си дадем сметка, че промотирането на платформата се очаква от страна на Google, а не на трети страни като МТел и ХТЦ - то направо започвам да си мисля, че кинтите са от бюджета на Мобилтел за Благотворителност и Социална Отговорност :-) Така че, какъвто и да излезе в понеделник окончателния вид на нещата - начинанието е позитивно и заслужава добро отношение.

Напротив, свидетели сме на още по-добро предложение, за което дори може да не напишеш 1 ред код :) Хващат се 5 човека жури с начален капитал 10 хил. лв. и организират конкурс. 2 месеца по-късно разполагат с приложения на обща стойност ??? хил. лв. Още по-удобно е - тъкмо ще могат да си отпочинат и да не им изтичат очите пред мониторите.

lyubozar
04.05.10., 08:46
Само казвам, че условията са логични, не изразявам удовлетворение.
Ако трябва да изразя някакво отношение - то ще е в посока прехвърляща този конкурс, а именно, че компания като МТел би могла да развие собствен локален Маркет, от което би спечелила и тя и крайния потребител и разбира се - разработчиците. Това би било много по-добра инициатива от настоящия конкурс, но в едно друго по-благоприятно бъдеще...
Posted via Mobile Device

lyubozar
04.05.10., 08:52
Колкото до конкурса към който реферираш само ще заостря вниманието ти отново към това кой го организира и защо. Това ще ти даде отговор.
Posted via Mobile Device

appforce
04.05.10., 08:59
Подобна переспктива звучи супер, и смятам че си прав за това че би била от полза за всички, стига да бъде обявена като такава.

Маркета наистина има доста слаби страни, и отвореното писмо от разработчиците до Google не постигна целта си, така че ниша за подобрени маркети има.

Просто трябва да бъдем нащрек за разни врътки, например преди няколко седмици ме потърси инвеститор със задача да се направи Android клиент за нов маркет. Стори ми се супер, защото от доста време съм наясно че необходимостта е голяма. Сървъра му бил готов, търси Android-аджии за клиента. След проверка се оказа че той е бившия собственик на androidplayground.net (пиратски сайт за Android програми), продал го на някакъв тип във Швеция. Отказах му разбира се, въпреки увещанията че вече бил "legit". Разбира се не искам с това да кажа че МТел или която и да е фирма би се занимавала с пиратсво, а че нещата не винаги са това което се вижда на пръв поглед.

ciki
04.05.10., 10:26
Моля да ме извините, че се намесвам във Вашия диалог а и това, че не съм разработчик, но ми се иска да вметна някой неща:

1. Ако на конкурса участват 100 разработчика от които само 3ма печелят (каквито и да са наградите) - то каква е логиката останалите 97 човека да губят права в/у собственото си приложение? заради това, че са учавствали в конкурса ли? Това е лишено от всякакъв смисъл и логика

2. Ако според първоначалната идея на конкурса целта му е да промотира и да рекламира ОС-а то от куъде на къде ще бъдат поставяни всички тези ограничения и условия към разработчиците?

Искаш да правиш конкурс.... ми направи го... направи го в интерес на потребителите в интерес на разработчиците...това не е начин с подобни псевдо условия да стимулираш хората чийто труд в последствие Мтел ще си обогати не само колекцията, но и кой знае може да ги пусне платени в маркета... а и нищо чудно...

3. Цитирам: "Шестчленно жури, съставено от експерти на М-Тел и на HTC, както и от журналисти с интереси в областта, ще провери изпълнението на изискванията и ще оцени приложенията."

- Къде са тук потребителите на Андроид ОС в България? - нали те са тези които в последствие ще използват приложението и те с телефони в ръцете си и вече опит биха могли най-точно да гласуват и да изберат победителя... Кои са тези специалисти от HTC, че не ми стана ясно? даже и журналисти с интереси в областа? айде стига глупости...

И така нататък и така нататък...

Накратко целия този конкурс е един фарс и нищо повече... незнам с кой акъл ще се запише някой при тези условия...

Разбирам, че Мтел искат да извлечат дивиденти от цялата тази работа ама поне да не заблуждават хората по този грозен начин...

appforce
04.05.10., 11:47
Принципно в момента на получаване на наградата губиш правата, например ако получиш SIM-карта или телефон може да се води че си се отказал от правата си. Тоест тази вратичка на теория позволява да се откажеш от награда в интерес на правата върху програмата си, но на практика не е приложимо защото тя ще е имала престой на маркета с интегрирано лого и ключови думи на МТел. Пък и повечето участници вероятно са по-мотивирани от награда, отколкото призванието че си спечелил

ciki
04.05.10., 13:03
Принципно в момента на получаване на наградата губиш правата, например ако получиш SIM-карта или телефон може да се води че си се отказал от правата си. Тоест тази вратичка на теория позволява да се откажеш от награда в интерес на правата върху програмата си, но на практика не е приложимо защото тя ще е имала престой на маркета с интегрирано лого и ключови думи на МТел. Пък и повечето участници вероятно са по-мотивирани от награда, отколкото призванието че си спечелил

От точка 7 до т.10 никъде не е упоменато, че става въпрос единствено и само за спечелилите конкурса...

Кратко точно и ясно са регламентирани условия които са ЕДИНСТВЕНО и само в интерес на Мтел!

Което от своя страна значи, че в момента на приемане на тези условия всеки продукт който е регистриран за участие и подписани общите условия разработчика губи ВСИЧКО!

Това което ти тълкуваш незнам от къде е ...аз такава вратичка не прочетох...

И като за последно...тези общи условия са единствено и само в интерес на Мтел без абсолютно никакви задължения от тяхна страна... единствения който се задължава това е разработчика...

Дупе да Ви е яко както му се вика... :)

appforce
04.05.10., 13:13
Точка 5.2.3:

С подаване на Приложението до Мобилтел Участникът се съгласява, срещу получена награда от Конкурса, да предостави на Мобилтел изключителни права за ползване на Приложението, уредени в писмен договор между Участника и Мобилтел, който ще се подпише при получаване на наградата.

Както и:

6.2.1. Участниците получават наградите по т. 6.1.2, т. 6.1.3 и т.6.1.4 след подписване на договор за предоставяне на изключителни права върху Приложението по раздел Права на интелектуална собственост от тези Общи условия. Подписването на договора по предходното изречение се извършва на мястото на получаване на наградата от Участника лично и от надлежно упълномощен представител на Организатора.

ciki
04.05.10., 13:20
Аь да да прочетох го след като бях пуснал поста...

redspace
04.05.10., 21:40
Привет, нов съм и намерих форумът през Google, като търсих информация за конкурса. Сега изчетох за един час всичко и като оставим настрана всичко което ми харесва около него, пиша какво не ми харесва от това: http://appfactory.mtel.bg/index.php/terms

7.5. Участникът е длъжена да обезщети Организатора:
7.5.1 при каквито и да са претенции на трети лица, свързани с правата и ползването на Приложението, предоставено на Организатора, съгласно тези общи условия, както и при вреди, причинени на Организатора в резултат от придобиването и ползването на съответното Приложение.
7.5.2. Участникът е длъжен да обезщети Организатора и всички трети лица за всички претърпени вреди и пропуснати ползи, включително за платени глоби, за всякакви разходи и платени адвокатски възнаграждения, настъпили вследствие на предявени искове от и/или платени обезщетения на трети лица във връзка с участието му в Конкурса в нарушение на действащото законодателство и настоящите Общи условия.

Някой тръгва да съди Мобилтел и аз се съгласявам да платя всички хонорари на адвокатите им. Не ми харесва. Ако някой тръгне да съди мен - ОК, защото знам че не съм направил нищо нередно, но да се съглася да плащам за нещо, кото не зависи от мен не е правилно.

10. Допълнителни разпоредби
10.1. С приемането на тези Общи условия печелившите Участници се съгласяват да бъдат снимани, записвани и да участват в публични прояви на Организатора с рекламен характер, без да получават допълнително възнаграждение за това.
Колко пъти, кога, къде, до живот ли е това право на Мобилтел ?

7.1. С приемането на тези Общи условия всеки Участник се съгласява, че: (а) същите имат силата на договор за създаване на произведение по поръчка по смисъла на чл.42, ал.1 от Закона за авторското право и сродните му права и същият предоставя на Мобилтел правата за ползване и разпространение, включително правата за възпроизвеждането на Приложението; разпространението му сред неограничен брой лица; публичното му представяне или изпълнение на произведението; излъчването на произведението по безжичен път; (б) ще сключи с Мобилтел договор за предоставяне на изключителни права за ползване на Приложението на територията на Рерублика България; (в) няма претенции по отношение на по-нататъшното упражняване на предоставените права от страна на Организатора; и (г) няма да изменя, допълва или по-какъвто и да е друг начин да променя и/или преработва Приложението без предварителното писмено съгласие на Мобилтел, както и че няма претенции към Мобилтел по отношение на бъдещо изменение, допълване, променяне или преработване по какъвто и да е друг начин Приложението от страна на Мобилтел за срока на предоставените права.

Не мога да си избера коя от подточките с какво най-много не ми харесва, но като цяло - много съм разочарован. Призовавам Мобилтел да променят изцяло условията в точка 7.1 и да уточнят какво става с условията по точки 7.5 и 10.1

Дотогава ще си доразработвам приложението сам и ще си го пусна сам в маркета.

Тъкмо щях да пиша за тези правила, но ме изпреварихте и от тогава само следя темата. Писах на М-Тел писмо с няколко въпроса относно конкурса още в деня, когато пусната инфото за него, но до сега нямам отговор. Звънях и на *88, но те ми казаха, че трябва да пиша на мейла и няма телефон за връзка.

Още нямам отговор за конкурс, който претендира да е от класа и още повече организиран от М-Тел!

appforce
04.05.10., 22:46
Аз имам отговор на отвореното ми писмо:

Благодарим Ви за изпратеното писмо и интереса към конкурса M-Tel Application Factory.
В отговор бихме искали да Ви уведомим за следното:

На първо място, желаем да обърнем внимание, че никъде в Общите условия на конкурса M-Tel Application Factory не е посочено, че Мобилтел ЕАД придобива собственост върху изпратените от участниците приложения, както се твърди във Вашето писмо. Цитираният в Общите условия чл.42, ал.1 от Закона за авторското право и сродните му права гласи следното:
Чл. 42. (1) Авторското право върху произведение, създадено по поръчка, принадлежи на автора на произведението, освен ако в договора за възлагане е предвидено друго.
(2) Ако не е уговорено друго, поръчващият има право да използва произведението без разрешение на автора за целта, за която то е било поръчано.

Следователно доколкото в Общите условия не е предвидена такава възможност, собствеността върху приложенията, изпратени за участие в конкурса, остава за техните автори. Нещо повече, изрично е посочено, че участниците ще прехвърлят на Мобилтел само права за ползване и то въз основа на отделен договор, подписан въз основа на Общите условия и резултатите от конкурса.

На второ място, бихме искали да изразим нашето становище и по конкретните твърдения от Вашето писмо, както следва:

Съгласно Вашето писмо целта на конкурса е да бъдат наети няколко разработчици, които да:
1. Вложат усилия в изработката на продукт(и), собственост на Мобилтел ЕАД  както вече беше посочено по-горе, продуктът не става собственост на Мобилтел, а се прехвърлят конкретни права за ползване въз основа на договор;
2. Поемат риск да не бъдат компенсирани за усилията  Условията за участие в конкурса са публично известни и ясно формулирани. Участието е доброволно и участникът, въз основа на информацията, която има за условията на конкурса, преценява дали да участва или не. Всеки участник, който е приел да участва и участва, в съотвествие с обявените условия, има право да бъде включен в класиране и да получи съответна награда. Противното твърдение не отговаря на съдържанието на обявените Общи условия.
3. Поемат пълните рискове и отговорности за възможни негативни последици, причинени от продукт(и), собственост на Мобилтел ЕАД  считаме, че това твърдение не отговаря на истината и не може да се изведе от нито един от текстовете на Общите условия.
4. Участват в рекламни кампании без възнаграждение  заключението не е вярно, тъй като участие в мероприятия с публичен или рекламен характер е предвидено единствено за печелившите участници, които получават награда, поради което допълнително възнаграждение за това не е предвидено. Нещо повече, включването на печелившите участници в такива събития популяризира тях и техния продукт и само по себе си представлява допълнителна възможност, която е изцяло в тяхна полза.

В заключение бихме искали да Ви уверим, че конкурсът M-Tel Application Factory създава възможност както за проява на знания и умения в условията на конкурентна среда и състезателен дух, така и за допълнително развитие на участниците в партньорство с Мобилтел ЕАД.

Надяваме се нашият отговор да е внесъл достатъчно яснота във връзка с поставените от Ваша страна въпроси и за нас ще бъде удоволствие да приемем както Ваши нови предложения във връзка с условията на конкурса, така и конкретни предложения за участие в него.

Поздрави,
Екипът на M-Tel Application Factory

Съответно отговорът ми:

Благодаря за предоставените пояснения.

След като съдържанието на договора за прехвърляне на изключителни права за ползване не е известно до момента на обявяване на печелившите, последните ще бъдат поставени пред избор дали да ги предадат срещу награда след като са приключили работа по произведението си. Това не е коректно спрямо тях, защото съдържанието на договора би могло да е фактор, влияещ на процеса на работа както и решението дали да участват в конкурса изобщо.

Използването на термина "изключителни права за ползване" на практика не означава че собствеността на приложението остава изцяло за автора, именно поради следните неясно дефинирани клаузи в точка 7:

"7.1. С приемането на тези Общи условия всеки Участник се съгласява, че: ... (в) няма претенции по отношение на по-нататъшното упражняване на предоставените права от страна на Организатора; и (г) няма да изменя, допълва или по-какъвто и да е друг начин да променя и/или преработва Приложението без предварителното писмено съгласие на Мобилтел, както и че няма претенции към Мобилтел по отношение на бъдещо изменение, допълване, променяне или преработване по какъвто и да е друг начин Приложението от страна на Мобилтел за срока на предоставените права."

Думата "придобиване" внася допълнителна неяснота в следният контекст:

"Участникът е длъжена да обезщети Организатора: 7.5.1 при каквито и да са претенции на трети лица, свързани с правата и ползването на Приложението, предоставено на Организатора, съгласно тези общи условия, както и при вреди, причинени на Организатора в резултат от придобиването и ползването на съответното Приложение."

Понеже нямам необходимата квалификация да посоча конкретни предложения за промяна на текста, ще изкажа следното мнение: Текстът на общите условия може да бъде изменен по начин, който да не съдържа неясноти във вреда на участниците, без да създаде такива във вреда на Организатора.

JosifBG
04.05.10., 23:31
Много добре казано @appforce!

Собственик си ..., но без права :)

Vesu
15.05.10., 19:18
Реших да си изразя мнението, че конкурсът като описание ми се струва добър, а оплакванията тук са леко несъстоятелни. Логично е да има клаузи, които да изискват приложението да е създадено за конкурса и след конкурса да не го изтеглите от маркета или да го продавате след като получите реклама от мтел, че то е "най-доброто". Бих казал, че проблемът в случая е, че мтел не са правили други конкурси досега и няма да се появи някой да каже кое е добро и кое лошо.

Може би просто разработчиците и фирмите, които си изкарват парите с писане на приложения трудно ще бъдат задоволени, освен ако не са готови да "прежалят" едно приложение. Но ако човек е решил да си поиграе да направи нещо интересно, според мен това е идеален конкурс.

Нямам нищо общо с мтел, но все пак съм с добри чувства към бързия им интернет от N1 :)

ciki
15.05.10., 19:33
Реших да си изразя мнението, че конкурсът като описание ми се струва добър, а оплакванията тук са леко несъстоятелни. Логично е да има клаузи, които да изискват приложението да е създадено за конкурса и след конкурса да не го изтеглите от маркета или да го продавате след като получите реклама от мтел, че то е "най-доброто".

1во - след като си с Н1 би трябвало прекрасно да знаеш, че в БГ няма как да си купиш програма.
2ро - едно от условията е приложението да е с локален характер
3то - изхождайки от горните 2 как по-точно разработчика ще си продаде и къде ако не е тайна приложението?

Бих казал, че проблемът в случая е, че мтел не са правили други конкурси досега и няма да се появи някой да каже кое е добро и кое лошо.

Обикновенно в такива случай най-елементарната стъпка която трябва да се направи е да се види как аджеба се прави по света...очевидно и този момент са го пропуснали...

Може би просто разработчиците и фирмите, които си изкарват парите с писане на приложения трудно ще бъдат задоволени, освен ако не са готови да "прежалят" едно приложение.

Ти разработчиците и фирмите за приложения не ги мисли ;)
Въпроса не е в едното приложение а в принципа и условията с които всеки е длъжен да се съгласи...

Но ако човек е решил да си поиграе да направи нещо интересно, според мен това е идеален конкурс.

За да направи някой приложение не му е нужно конкурс а мотивация!

appforce
15.05.10., 21:01
@ciki: По-добре не бих могъл да го кажа!

Vesu
16.05.10., 03:51
ciki, аз видях обвинения в тази тема, че едва ли не конкурсът е направен за да бъде спечелен от определени фирми. Много от тези обвинения са несъстоятелни. ADC е ясно, че ще е по-добро от локален конкурс, но по принцип условията се пишат от адвокати и звучат безумно - предвид, че от мтел ви отговарят на отворените писма, значи че все пак им пука да си оправят забатачените адвокатски творения и може би нямат лоши намерения.

Всъщност не знам прекрасно, че не могат да се купуват приложения от Н1, аз си купувам. Но не живея в бг, но и Н1 май не се продава в бг. Пък и не е ясно като един ден се пусне маркетът, дали няма да се променят мненията на разработчиците на спечелилите приложения.

Не ми е интересно или работа да защитавам мтел. Просто ми се струва, че е популярно да си срещу всичко, а аз разсъждавайки си бих им дал шанс. Разбира се, че пускането на приложение към конкурса е много рисково занимание и трябва човек да не мисли, че губи много - т.е. да не мисли, че им имплементира гениална идея, която може и без това да донесе повече пари от самия конкурс. Очевидно мнението ми е непопулярно, но бих повторил, че не го правя за защита, а по-скоро смятам, че е нещо, за което си заслужава да се рискува малко.

appforce
16.05.10., 09:46
по принцип условията се пишат от адвокати и звучат безумно - предвид, че от мтел ви отговарят на отворените писма, значи че все пак им пука да си оправят забатачените адвокатски творения и може би нямат лоши намерения.

Разликата между "може би" и "със сигурност" нямат лоши намерения е в това да си опряват скалъпеното от адвокатите, както и е признак дали им "пука". Отговорът на отвореното присмо съдържа нищо повече от оправдание и покана за участие - няма пояснения за тълкуването или поне мотивация на проблемните точки. Също така остана с отворен край след репликата ми.

Пък и не е ясно като един ден се пусне маркетът, дали няма да се променят мненията на разработчиците на спечелилите приложения.

Това не можах да разбера

Просто ми се струва, че е популярно да си срещу всичко

Не е вярно, поне във този форум не съм видял някой да e против нещо (с изключение на Мтел). Не съм виждал постове против iPhone например, а би следвало защото битката е между Android и iPhone. Както и не би могъл да настроиш разработчиците срещу теб с твойто мнение, защото е ясно че за да ни влезеш в положението трябва да си разработчик.

Разбира се, че пускането на приложение към конкурса е много рисково занимание и трябва човек да не мисли, че губи много - т.е. да не мисли, че им имплементира гениална идея, която може и без това да донесе повече пари от самия конкурс.

Да бяха написали в условията, че "трябва човек да не мисли, че губи много" поне толкова ясно, колкото са написали че "пускането на приложение към конкурса е много рисково занимание". Нормално е всеки да си помилси че идеята му би донесла повече пари от средната награда в конкурса - 1-2000 BGN и телефон. Ако гледаш голямата награда от 20к и договора за изработка по поръчка, би следвало да обяват една спецификация и да получиш договореното при условие че я изпълниш, а не че те изберат. Както и да е - при положение че Мтел не са монополисти на пазара за Андроид приложения, определено НЕ си заслужава да рискуваш точно със техния конкурс.

ciki
16.05.10., 14:10
ciki, аз видях обвинения в тази тема, че едва ли не конкурсът е направен за да бъде спечелен от определени фирми. Много от тези обвинения са несъстоятелни.

Елементарната логика сочи точно в тази посока, а дали е така в действителност едва ли има значение.
По начина по който е представен конкурса за пред публиката на мен лично ми изглежда абсолютно 1:1 с търговете и обществените поръчки който се правят в БГ. Конкурса/търга или обществената поръчка се прави защото така е изискуемо по закон, но условията се пишат така, че да спечели точно определена фирма...

Кои по-точно мнения според теб са несъстоятелни ..моля те поясни защото във втори пост го казваш а никаква обосновка не виждам в защита на твърдението ти.

ADC е ясно, че ще е по-добро от локален конкурс,

От къде на къде е ясно, че ADC ще е по-добро от локален конкурс? За какво говориш въобще?

но по принцип условията се пишат от адвокати и звучат безумно - предвид, че от мтел ви отговарят на отворените писма, значи че все пак им пука да си оправят забатачените адвокатски творения и може би нямат лоши намерения.

Това от кой се пишат условията си е чиста доза извинение и оправдание...и няма абсолютно никакво значение. Условията са измислени от Мтел и правно издържани разбира се от правния им отдел, но това пак казвам няма никакво значение защото когато нещо се обърка Мтел няма да излезат със становище по дадения въпрос от сорта - Еми сори те наще адвокати са малоумни...
Хубаво е, че и ти признаваш, че условията са безумни ;)
А що се отнася до отговора на отвореното писмо и, че виждаш ли това означавало, че на Мтел им пукали.. :) айде стига глупости :) как точно означава, че им пук да си оправят забатачените адвокатски творения и виждаш ли нямали лоши намерения?

То е ясно, че нямат лоши намерения и никой не твърди обратното....тук става въпрос за това, че този конкурс във вида в който е представен едва ли не гласи, че Мтел ОПРЕДЕЛЕНО си търсят програмисти от една страна и от друга страна, че искат да си вържат гащите от всяка една гледна точка ЗА СМЕТКА на разработчиците..., тоест този конкурс изхождайки от горното няма за цел да стимулира разработчиците а да донесе повече бенефит за Мтел като крайния резултат за Мтел би бил:

Ухааа ето я фирмата която за напред ще пише приложения за Мтел (в което няма нищо лошо разбира се) въпреки, че за Мтел тази фирма вече е известна и всичко останало е прах в очите на редовия Freelancer давайки му надежда, че виждаш ли има шанс..глупости глупости и пак глупости...

И за твое сведение това е практика за големите фирми, организации и всякакъв вид поръчки. Тоест стигаме пак до извода, че този конкурс в този си вид определено има за цел да отсее тези който биха участвали за да може да се спре на точно определена фирма която да вземе наградата...

Всъщност не знам прекрасно, че не могат да се купуват приложения от Н1, аз си купувам. Но не живея в бг, но и Н1 май не се продава в бг.

А би трябвало да знаеш след като коментираш нещо което се отнася за Андроид ОС + Андроид Маркет като изискване в условията или поне да се бе позаинтересувал преди да коментираш по темата...А дали Н1 се продава в БГ... чудя се как да ти отговоря... може би пак ще кажа, че е хубаво да се позаинтересуваш и сам да си отговориш на въпроса...
И още нещо...Андроид Маркета не се отнася само за Н1 ;)

Пък и не е ясно като един ден се пусне маркетът, дали няма да се променят мненията на разработчиците на спечелилите приложения.

Ако ще си говорим с някакви имагинерни предположения то на къде отива цялата работа незнам....

Не ми е интересно или работа да защитавам мтел. Просто ми се струва, че е популярно да си срещу всичко, а аз разсъждавайки си бих им дал шанс.

Извини ме, но не виждам общо м/у първото и второто ти изречение ;)
И за кое по точно би им дал шанс? Да си правят конкурси на гурба на разработчиците ли? Айде стига глупости...

Разбира се, че пускането на приложение към конкурса е много рисково занимание и трябва човек да не мисли, че губи много - т.е. да не мисли, че им имплементира гениална идея, която може и без това да донесе повече пари от самия конкурс. Очевидно мнението ми е непопулярно, но бих повторил, че не го правя за защита, а по-скоро смятам, че е нещо, за което си заслужава да се рискува малко.

За 3ти или 4ти път вече чета, че не защитаваш Мтел а просто изразяваш мнение...ако го кажеш още веднъш то определено ще почна сериозно да си го мисля ;) а дори и да е така то какво значение има.. дори да си служител в Мтел то това няма никакво значение...

И веднага тук бих ти задал контра въпроса а къде аджеба е риска на Мтел, че нещо ми убягва...? Нали целта на този конкурс е "Популяризиране на Андроид ОС в БГ + HTC телефоните"? или поне доколкото ми е известно това бе първоначалната идея...?!?

И един последен въпрос : Ти обърна ли Внимание на състава на журито?
HTC Специалисти?!?!? -> WTF?

ЕДИТ: За да се създаде приложение което да има някакъв шанс в този измислен конкурс то трябва и идеята за създаването му да е гениална...

Тоест по начина по който си го написал на мен ми звучи нещо подобно на това: Ще скачаме с бънджи ама тук въжето малко се е протрило...ама не го мисли не е проблем нито критерии който ще определи дали да скочиш или не... нали? Айде скачай ... :)

appforce
16.05.10., 14:21
HTC Специалисти?!?!? -> WTF?

HTC изобщо не подозират за този конкурс, в договора е вписана чешката фирма-дистрибутор TCCM като "партньор", но никъде не се споменава HTC.

Журито - (rofl)

ciki
16.05.10., 14:29
HTC изобщо не подозират за този конкурс, в договора е вписана чешката фирма-дистрибутор TCCM като "партньор", но никъде не се споменава HTC.

Журито - (rofl)

TCCM са представители на HTC за региона..., може би това се има предвид...

А в журито има 1-2 които според мен имат реален поглед в/у нещата..

Да не говорим, че може би едва 50% от журито са се докосвали до Андроид телефон.

И още нещо:

Журито според мен трябва да се потребителите на Андроид в БГ а не журналисти с интереси в областа...аман от тея глупости...

redspace
16.05.10., 23:16
До Vesu:

Здравей,

Може и да греша в това, което ще напиша и за това още в началото държа да подчертая, че това е лично мое мнение базирано на наблюдения и хипотези.

1. Казваш, че

Нямам нищо общо с мтел, но все пак съм с добри чувства към бързия им интернет от N1 :)

Което означава, че си ползвал техния интернет за известно време и то повече от няколко дни, за да можеш да твърдиш, че предлагат добра услуга. Но в следващото съобщение пишеш, че не живееш в България. Чудно ми е как си използвал услугите на М-Тел от чужбина или пък ще напишеш, че си бил на почивка в България и тогава си ползвал интернета от твоя N1? При всички положения ако си ползвал услугите на М-Тел си щял да забележиш, че в Маркет-а няма платени приложения, защото се прави филтриране по оператор, а щом като ти си ползвал М-Тел... ;)

2. Имаш само две мнение и си новорегистриран потребител и всичките ти мнения са в тази така "спорна тема".

Пак ще подчертая, че това е само мое мнение и предположение, но според мен има голяма вероятност под твоя "акаунт" да пише подставено лице на М-Тел, което да се опитва да смекчи малко безобразното им използване на българските програмисти. Това не е нова практика и знам, че такива подставени лица си пишат по форуми и оплюват или хвалят дадена услуга (не визирам М-Тел, говоря по принцип).

В този форум има адвокати и ще ти кажат, че условията за този конкурс може да се зададат по коренно различен начин, по който да са защитени интересите на М-Тел И на участниците в конкурса.

Не пиша това мнение, за да те нападна. Напротив! Пиша го за всички други, които четат, за да си отварят очите и да не вярват на всичко което се пише или говори, а на фактите, а те са:

6.2.1. Участниците получават наградите по т. 6.1.2, т. 6.1.3 и т.6.1.4 след подписване на договор за предоставяне на изключителни права върху Приложението по раздел Права на интелектуална собственост от тези Общи условия. Подписването на договора по предходното изречение се извършва на мястото на получаване на наградата от Участника лично и от надлежно упълномощен представител на Организатора.

7. Права на интелектуална собственост.

Част от Общите условия на конкурса, които може да намерите тук: http://appfactory.mtel.bg/index.php/terms

Vesu
17.05.10., 06:15
Ясно, станах поставено лице. По принцип е възможно, наистина е спорна темата, но предположението ти с идване до бг е вярното. Към този сайт идвам от hwbg - виждам че ме посрещате добре :) . Така или иначе изразих лично мнение, което още не смятам, че е грешно и не изразява мнение на никоя фирма. И все пак да кажа, че съм разработчик, но не работя по андроид, но все пак в google и поради това няма да участвам в конкурса.

Иначе от коментарите съм общо взето съгласен, че рисковете в конкурса са за разработчиците, но и разчитайки само на сигурното - за 1 телефон защо човек да не попише няколко дни. Според мен това е голяма награда за новак, който сега си сваля sdk-то, но от темата се вижда, че недостатъците са повече за утвърдени разработчици.
Posted via Mobile Device

ciki
17.05.10., 06:26
Ясно, станах поставено лице. По принцип е възможно, наистина е спорна темата, но предположението ти с идване до бг е вярното. Към този сайт идвам от hwbg - виждам че ме посрещате добре :) . Така или иначе изразих лично мнение, което още не смятам, че е грешно и не изразява мнение на никоя фирма. И все пак да кажа, че съм разработчик, но не работя по андроид, но все пак в google и поради това няма да участвам в конкурса.

Иначе от коментарите съм общо взето съгласен, че рисковете в конкурса са за разработчиците, но и разчитайки само на сигурното - за 1 телефон защо човек да не попише няколко дни. Според мен това е голяма награда за новак, който сега си сваля sdk-то, но от темата се вижда, че недостатъците са повече за утвърдени разработчици.
Posted via Mobile Device

Малко найвно е да се смята, че някой прописал преди 2 дена (новак както ти сам каза) има изобщо някакъв шанс в този конкурс предвид Условията! Незнам защо и на база какво реши, че 1 телефона е сигурна награда...

Този конкурс няма да бъде спечелен от Freelancer а от Фирма и можем да се обзаложим!

И невиждам връзката м/у недостатъците в условията на конкурса и утвърдените разработчици...или може би деликатна забележка за некъдърността на БГ разработчиците които може би ще участват търсейки си причина само и само да не се запишат за участие?!?

Питах те по-горе дали си обърнал внимание изобщо на състава на журито, но така като гледам не коментираш тази точка... интересно...

appforce
17.05.10., 07:49
И все пак да кажа, че съм разработчик, но не работя по андроид, но все пак в google и поради това няма да участвам в конкурса.

А някога бил ли си freelancer или entrepreneur за да изказваш мнение колко струва идеята и труда на този клас разработчици? Ако кариерата ти се състои от робуване на фирмички или гиганти, не се считай за подготвен по темата.

Vesu
17.05.10., 09:36
ciki, познавам хора, които по принцип могат да програмират добре от преди това и са прописвали доста бързо (да кажем реално обаче, че трябва близо седмица учене в началото и това не ти го "плащат"). Интересно ми е обаче, защо смяташ фирмата за по-облагодетелствана от freelancer. Според мен конкурсът ще бъде спечелен от студент, който е написал някакъв app или някой пишещ в свободното си време. И това вероятно е точно, защото утвърдените app разработчици няма да си дадат идеята на мтел.

appforce, служиш си с обиди. Няма да ти отговарям.

Dex
17.05.10., 09:46
Тази тема стана особено неприятна за четене, мисля че всеки може да реши за себе си, дали да участва или не.

appforce
17.05.10., 09:47
appforce, служиш си с обиди. Няма да ти отговарям.

Не съм си поставял за цел да те обиждам, извинявай ако си си го изтълкувал така по моя вина. Сканирах поста ми за евентуално обидна дума, и предполагам че евентуално става въпрос за "робувам". Не смятам че има нещо обидно в това, защото малцина са като Zuckerberg - никога не служили на работодатели. Повечето freelancer-и entrepreneur-и са преминали през малки средни и/или големи фирми докато заемат свойта микроскопична (или гигантска) ниша. Така че, стегни се и не заемай защитна позиция без поводи ;)

ciki
17.05.10., 10:33
...Интересно ми е обаче, защо смяташ фирмата за по-облагодетелствана от freelancer...

Проста математика: 5 човека от една фирма са повече от 1 freelancer ;)

EDIT: @Vesu, моите Уважения човече, но ми прави впечатление, че коментираш темата така както единствено и само на теб ти е угодно... веднага ти давам пример:

- Питах те няколко пъти да коментираш журито, но изглежда не ти изнася въпроса и за това не го и коментираш и избягваш в постовете си
- Питах те какви са аргументите ти в защита на твърдението ти, че обвиненията по повод поставените условия са несъстоятелни, но май пак няма да получа отговор...

Най-малкото не е коректно от твоя страна а и когато някой бъде малко по остър с теб ти се фръцкаш и отсичаш, че няма да отговаряш на обиди....

Anyway...

ciki
17.05.10., 11:42
... И все пак да кажа, че съм разработчик, но не работя по андроид, но все пак в google и поради това няма да участвам в конкурса.

Така и не разбрах защо няма да участваш?

Защото работиш за Гугъл ли? и имате някакви изисквания по договора или нещо подобно? или защото условията на конкурса го забраняват?

Vesu
17.05.10., 11:48
Проста математика: 5 човека от една фирма са повече от 1 freelancer ;)[QUOTE]

Фирма е и 5 човека, на които да им се плаща за нещо много рисковано. И все пак, freelancer нядявам се не искаш да кажеш, че значи липса на умения за работа в екип.

[QUOTE=ciki;7404]
EDIT: @Vesu, моите Уважения човече, но ми прави впечатление, че коментираш темата така както единствено и само на теб ти е угодно... веднага ти давам пример:

- Питахте няколко пъти да коментираш журито, но изглежда не ти изнася въпроса и за това не го и коментираш и избягваш в постовете си
- Питахте какви са аргументите ти в защита на твърдението ти, че обвиненията по повод поставените условия са несъстоятелни, но май пак няма да получа отговор...

Най-малкото не е коректно от твоя страна а и когато някой бъде малко по остър с теб ти се фръцкаш и отсичаш, че няма да отговаряш на обиди....

Anyway...

Не отговарях за журито защото си остър към тях - разбирай обиждаш ги. Не знам какво е журито. Но темата става отвратителна, защото се говори за некадърност. Пиши, че няма да участваш, защото условията не те устройват или защото не вярваш на журито и това е.

Ти специално обвиняваш, че мтел "заблуждават хората", за приложенията "може да ги пусне платени в маркета... а и нищо чудно" в #59.

Аз няма да участвам точно, защото работя за Google, имам вътрешна информация и поради това Google ще са собственици на приложението. Не защото има нещо с конкурса.

ciki
17.05.10., 12:28
Проста математика: 5 човека от една фирма са повече от 1 freelancer ;)

Фирма е и 5 човека, на които да им се плаща за нещо много рисковано. И все пак, freelancer нядявам се не искаш да кажеш, че значи липса на умения за работа в екип.

По много странен начин тълкуваш нещата...
ЕСТЕСТВЕНО, че не искам да кажа, че freelancer-а няма уменя за работа в екип от къде го извади това не ми стана ясно...

Това което искам да кажа е, че ако една фирма има 5 програмиста които са посветени за разработката на едно приложение което ще участва в конкурса ще имат по-голям успех с/у един freelancer с неговата програма...Немога да повярвам, че се впускам в такива обяснения..мислех си, че е очевидно...

Не отговарях за журито защото си остър към тях - разбирай обиждаш ги. Не знам какво е журито.

Обиждам ги? Много странни разбирания имаш на тема обида...и дори така да е какво общо има това с теб? И като незнаеш какво е журито позаинтересувай се малко за да разбреш за какво говоря.

Но темата става отвратителна, защото се говори за некадърност. Пиши, че няма да участваш, защото условията не те устройват или защото не вярваш на журито и това е.

Абсолютно си прав некадърност е правилната дума!
И ако внимателно си чел пост номер #59 то би трявало да ти е направило впечатление цитирам:

Моля да ме извините, че се намесвам във Вашия диалог а и това, че не съм разработчик, но ми се иска да вметна някой неща:

Така, че и да искам няма как да участвам ;)

Ти специално обвиняваш, че мтел "заблуждават хората", за приложенията "може да ги пусне платени в маркета... а и нищо чудно" в #59.

Да точно така Мтел според мен заблуждават хората. А що се отнася до 2рия цитат то е явна грешка от моя страна нищо повече...

Аз няма да участвам точно, защото работя за Google, имам вътрешна информация и поради това Google ще са собственици на приложението. Не защото има нещо с конкурса.

Гугъл силно ме съмнява да станат собственици на приложението ;)

И понеже е очевадна липсата на елементарен спор и адекватно и правилно тълкуване не само на Условията по конкурса а и по изказванията на отговарящите по темата предпочитам да не коментирам повече нито да се карам с теб.

Всеки има право на личен избор дали да участва или не.

Успех на тези от Вас който решат да участват!

lyubozar
23.05.10., 22:54
Доста неприятна и безполезна тема се получи...
Както и да е...
Vlad, нещо не намирам приложението ти за транспорта в Маркета?! На нито една от посочените думи.
Posted via Mobile Device

JosifBG
25.05.10., 08:12
Момчета стига толкова офтопик... темата няма да я заключвам докато не свърши конкурса... ако някой иска да коментира конкурса и приложенията които ще участват то нека го направи...

Всеки има право на лично мнение!

ЕДИТ: Продължението на дискусията за програмата на @Vlad можете да намерите тук -> http://www.all4android.com/forum/showthread.php?t=1320

dagobah
25.05.10., 21:58
Защо няма да участвам (отказах се) - заради общите условия.
Просто това извиване на ръце ми дойде в повече.

appforce
25.05.10., 22:12
Защо няма да участвам (отказах се) - заради общите условия.
Просто това извиване на ръце ми дойде в повече.

А с какво приложение щеше да участваш? Мойта идея беше за нещо като Layar, но точките се генерират от потребителите, със снимка и коментар

dagobah
26.05.10., 10:01
OpenGL ES, 2d като визия. Аз съм по игри и мултимедия. Просто това ме влече. Прегледах спецификациите на HERO и няколко филмчета в youtube за да преценя за себе си дали би се получило.
И така ..

Принцпно още има време, така че който иска може да поработи. Но след това трябва да плати за да го пусне, приложението трябва да бъде безплатно, да сложи логото на MTEL и да забрави за това приложение и авторските права според договора/условието за участие.

appforce
26.05.10., 10:19
OpenGL ES, 2d като визия. Аз съм по игри и мултимедия. Просто това ме влече.

Имаше изискване за категория - организиране на ежедневието, социални мережи и информационни услуги

dagobah
26.05.10., 10:59
б) Критерии за оценка, посочени с индекс К и пореден номер както следва:
...
К5 - "Приложението попада в една от следните 3 (три) незадължителни категории .."
...
Какво му е на "Entertainment" :) ако е насочен директно към БГ пазара.

appforce
26.05.10., 11:01
Прав си :)

А какво точно е - игра? Ако да - какъв жанр?

dagobah
26.05.10., 11:05
:) ааа не, не казвам, утре може да реша, че искам да пиша

appforce
26.05.10., 11:11
:) ааа не, не казвам, утре може да реша, че искам да пиша

Има ли условие за конфиденциалност? Мисля че можеш да участваш дори ако е било на маркета преди обявяването на конкурса

dagobah
26.05.10., 11:13
Не е било, ако това е въпроса.

dagobah
26.05.10., 11:15
Ако имах акаунт вече най вероятно и гледната ми точка би била малко по различна

JosifBG
07.06.10., 16:00
Хмм някъде бях попаднал на новина, че в конкурса вече има записани около 10 фирми и още толкова Freelancers. И ако това е така то къде са им програмите в маркета? :-?

redspace
07.06.10., 18:43
Хмм някъде бях попаднал на новина, че в конкурса вече има записани около 10 фирми и още толкова Freelancers. И ако това е така то къде са им програмите в маркета? :-?

И аз не ги виждам. Сигурно чакат последния момент, за да ги публикуват.

appforce
07.06.10., 18:56
И аз не ги виждам. Сигурно чакат последния момент, за да ги публикуват.

http://mtel.bg/mobiltel/press.php?id=688

Сигурно ще тестват и отстраняват бъгове до последния момент. Или нарочно са засекретили идеите си :)

Така или иначе няма да се оценяват от потребителите, ако пуснат по-рано приложенията ще получат доста обратна връзка. Едно е да тестваш на твойте и на приятелите ти телефоните, друго е няколко стотин човека да изтеглят приложението ти.

redspace
07.06.10., 19:03
http://mtel.bg/mobiltel/press.php?id=688

Сигурно ще тестват и отстраняват бъгове до последния момент. Или нарочно са засекретили идеите си :)

Така или иначе няма да се оценяват от потребителите, ако пуснат по-рано приложенията ще получат доста обратна връзка. Едно е да тестваш на твойте и на приятелите ти телефоните, друго е няколко стотин човека да изтеглят приложението ти.

Абсолютно си прав за тестването!

dessyteneva
07.06.10., 19:18
Има една още в маркета "ТВ програми" на Теодора Вулева,други не съм срещала за сега,а редовно го преглеждам за нови нещица.

JosifBG
07.06.10., 20:36
Има една още в маркета "ТВ програми" на Теодора Вулева,други не съм срещала за сега,а редовно го преглеждам за нови нещица.

Хех Деси преварваш събитията :)

papi
08.06.10., 09:10

Аз може да съм един от freelancer-ите, но не очаквайте да публикувам нещо. Ентусиазма ми беше секнат от условията относно правата на програмата, но тази тема е дискутирана достатъчно и не смятам да я продължавам...

JosifBG
22.06.10., 15:22
Момчета...четете Внимателно къде какво пише...

По точка 5.2 - Няма изискване след публикуване на приложението в конкурса и в Андроид Маркета да не се променя или модифицира...

По точка 7.1 - Изискванията се отнасят само и единствено ако бъдете класирани, наградени и евентуално подпишете Общите условия и договора с Мтел по същата тази точка.

Този пост се отнася за тази тема -> http://www.all4android.com/forum/showthread.php?t=1508&page=5

lyubozar
22.06.10., 15:44
Участникът следва да подаде приложението до Мобилтел, чрез изпращане по e-mail на файл в .zip формат, съдържащ публикуваната за целта на www.mtel.bg/appfactory форма за подаване на Приложението, самото Приложение, такова каквото ще бъде публикувано в Android Market и три снимки на Приложението в действие.

т.е. конкурсът още тече, а вече подаденото приложение се различава от това в Market-а. Крайният срок би трябвало да важи за всички. Иначе всеки има какво да промени, добави и доукраси.

JosifBG
22.06.10., 15:55
Участникът следва да подаде приложението до Мобилтел, чрез изпращане по e-mail на файл в .zip формат, съдържащ публикуваната за целта на www.mtel.bg/appfactory форма за подаване на Приложението, самото Приложение, такова каквото ще бъде публикувано в Android Market и три снимки на Приложението в действие.

т.е. конкурсът още тече, а вече подаденото приложение се различава от това в Market-а. Крайният срок би трябвало да важи за всички. Иначе всеки има какво да промени, добави и доукраси.

По начина по който аз го тълкувам не смятам, че това забранява изрично на участниците да променят бъгове например в приложението което е в маркета...

Изрично никъде не е посочено, че след публикуване в Маркета и изпращане до Мтел приложението не подлежи на поправка, бъг фикс или каквото и да е било...

Въпрос на интерпретация ... разбира се Мтел имат крайната дума

martinmarinov
22.06.10., 16:09
Дам, може да си го ъпдейтвате, но от М-Тел ме посъветваха да не го правя до края на конкурса. А иначе дори и да го ъпдейтнете, ще се оценява весията, която сте пратили до M-Tel ;)

lyubozar
22.06.10., 16:11
Според мен крайната дума е казана ясно от МТел и здравия разум още в началото.

Не може да има поправка межу предаването и журирането. Смисълът на крайния срок за предаване е: участниците да са поставени в равни условия.

В случая, понеже конкурсът е публичен, нарушаването на тази точка е в ущърб не само на другите участници, а и на публиката - тъй като тя на практика не разбира какво точно се журира (тъй като очевидно няма откъде да свали апликейшъна отпреди ъпдейта)...

С това нищо лошо не искам да кажа на колегата. Само заострям вниманието да се спазва регламента.

martinmarinov
22.06.10., 16:33
Разбирам, колега, но никъде не го пишеше черно на бяло че е забранено ъпдейтването. Ако бях видял, нямаше да пускам. Станалото станало. А иначе здравия разум на мен ми казва, че всеки може да си ъпдейтне приложението, което би ни поставило пред равни условия така или иначе ;)

lyubozar
22.06.10., 16:42
:) това последното ще го оставя без коментар

JosifBG
22.06.10., 16:56
Разбирам, колега, но никъде не го пишеше черно на бяло че е забранено ъпдейтването. Ако бях видял, нямаше да пускам. Станалото станало. А иначе здравия разум на мен ми казва, че всеки може да си ъпдейтне приложението, което би ни поставило пред равни условия така или иначе ;)

Виж тази част и от тази камбанария не го бях разглеждал.. Хмм

Всъщност Любозар е прав... това няма да те постави при равни условия...

martinmarinov
22.06.10., 17:06
Абе каквото и да си говорим, М-Тел са си го измислили хората. Каквото си им пратил, това оценяват и точка :)

petyo.tsanov
22.06.10., 17:12
Абе каквото и да си говорим, М-Тел са си го измислили хората. Каквото си им пратил, това оценяват и точка :)

тогава защо мрънкат? невиждам какъв е проблема да се ъпдейтват приложенията в маркета?

BeNeZ1n0
22.06.10., 17:13
В кръга на шегата това е като да отидеш на басейн на който няма надпис че пикането е забранено и решиш да освободиш напрежението от простата използвайки ''ненаписаното си право'' като се оправдаваш с мисълта че всеки друг може да го стори свободно игнорирайки презумпцията за чистота без която иначе не би влязал и ти самия, но пък да влезеш в басейн с жълтеникав отенък и да не пуснеш една вода (както се казва) си е чисто самопоставяне в неравноправини условия :D

Извода е всички яко ъпдейт на педали и нека по бързия победи !

П.П. реално проблема е че аз като потребител няма да мога да оценя това с което си се регистрирал първоначално а това което си сколасал за определено време и пак не е сигурно коя версия съм гледал и коя ми е допаднала това са сигурно 60 приложения ако всеки ъпдейтва може ли да се проследи развитието на всяко едно. Какво трябва да направя да ги вкарам в телефона си всичките и да ги тествам ден преди оценяването за да съм сигурен че съм гледам последния ъпдейт ли ?

martinmarinov
22.06.10., 20:45
Като потребител си прав, ама като потребител какво те интересува конкурса :D Като потребител не те ли интересува дали приложението е с изчистени бъгове и тн?

BeNeZ1n0
22.06.10., 23:08
Като потребител си прав, ама като потребител какво те интересува конкурса :D Като потребител не те ли интересува дали приложението е с изчистени бъгове и тн?

Дяволски си прав ! но да не забравяме че изчистването на бъговете става чрез сигналите на активните потребители а не на онези които ти слагат негативна оценка в Маркета преди да са отделили 5 мин. да го разгледат по-подробно. На мен ми е най-лесно да изчакам мълчаливо края на конкурса а мога и да помогна на теб или някой твой колега като тествам вашите приложения и дам обективна и аргументирана оценка която да ти помогне :-bd

JosifBG
22.06.10., 23:49
Дяволски си прав ! но да не забравяме че изчистването на бъговете става чрез сигналите на активните потребители а не на онези които ти слагат негативна оценка в Маркета преди да са отделили 5 мин. да го разгледат по-подробно. На мен ми е най-лесно да изчакам мълчаливо края на конкурса а мога и да помогна на теб или някой твой колега като тествам вашите приложения и дам обективна и аргументирана оценка която да ти помогне :-bd

Как мълчеливо ще чакаш края на конкурса бре :)

Искаме Вашия глас в гласуването най-добра програма което мноооого скоро ще стартира на сайта на All4Android.com :)

Никво мълчаливо чакане ей! :)

All4Android.com това е твоя глас :-h

BeNeZ1n0
23.06.10., 00:52
Как мълчеливо ще чакаш края на конкурса бре :)

Искаме Вашия глас в гласуването най-добра програма което мноооого скоро ще стартира на сайта на All4Android.com :)

Никво мълчаливо чакане ей! :)

All4Android.com това е твоя глас :-h

xaxaxa :D да не те подгонят от М-тел че им крадеш мотото

много трудно решение ще да е на това гласуване всички участници са се постарали доста от което неведнъж изразих очарованието си. Аз лично до момента имам над 7-8 фаворита и ако трябва да избирам ще бъркам и ще теглия билетчета май, колебая се м/у приложения с едно и също предназначение кое да избера а какво остава м/у различние категории. Със сигурност повечето от тях ще останат в телефона ми и след конкурса :-bd

logmax
23.06.10., 03:19
Приложенията са доста разнообразни и щеше да е хубаво да аа подредени по категория а не всички под един знаменател.
Posted via Mobile Device

martinmarinov
23.06.10., 08:45
Наистина има доста полезни приложения! Браво на М-Тел и в частност HTC, че са решили да ни амбицират да работим :) Сега остава следващата стъпка - да отворят пазара и за девелопъри от България :)

J`E`K`O
23.06.10., 08:59
И аз съм приятно изненадан от работите на останалите колеги. Има доста приложения и голяма част от тях са полезни и удобни за работа, макар че очаквах поне 2-3 пъти повече подадени приложения. В момента май са около 50 на брой.

И наистина браво на Мтел и HTC че направиха подобен конкурс, доколко е в ущърб на програмистите всеки сам ще си прецени. Ще е хубаво ако следващата стъпка бъде отварянето на локален Маркет, действащ на познатият принцип - 30% за сайта, докато от Гугъл пуснат официалният маркет и за нашата страна (макар че като гледам с какво темпо се движи едва ли ще стане скоро).

Поздравявам всичко колеги-програмист във форума, участвали или не в конкурса на Мтел, и нека все така да продължават с добрата работа!

martinmarinov
23.06.10., 09:11
А дори и да го не отворят, винаги ще има http://www.admob.com/appdevs :)

Galio
23.06.10., 20:40
http://mtel.bg/mobiltel/press.php?id=707

freefighter
29.06.10., 17:07
Някой би ли пуснал инфо къде/кога ще се проведе финалния тур :)
мерси

J`E`K`O
29.06.10., 17:13
Ами на участниците в конкурса пратиха покани и пише, че поканите важат за двама души. Т.е. събитието е само с покани, така че и да искаш едва ли ще те пуснат :(

cacko
30.06.10., 08:06
Някой би ли пуснал инфо къде/кога ще се проведе финалния тур :)
мерси
http://img197.imageshack.us/img197/503/mtelapplicationfactoryi.th.jpg (http://img197.imageshack.us/i/mtelapplicationfactoryi.jpg/)

ето ти инфо и покана, предполагам трябва да я разпечаташ, знам ли.

pnv
30.06.10., 10:09
Преотстъпвам моите 2 места на който иска :P Аз и без това няма да мога да присъствам...

J`E`K`O
30.06.10., 19:06
Видях че има снимки на главната страница. Уви нямах възможност да присъствам лично. Има ли информация кои са победителите? :)

J`E`K`O
30.06.10., 22:06
Искам най-сърдечно да поздравя и победителят в конкурса на М-тел: Application Factory - martinmarinov с приложението му "Тук"!!!

Браво на нашият съфорумец и му пожелавам в бъдеще все така да жъне успехи.

Честито!!!

freefighter
30.06.10., 22:08
Павка, мерси пич.

ptanov
17.07.10., 09:10
Тези дни подписах договора с МТел, от който излиза, че няма проблем да публикувам приложението в http://code.google.com и за това вече мога да го кача там.
Ако на някой му е интересно или пък ще му е полезно - може да отиде на:
http://code.google.com/p/sofia-public-transport-navigator/wiki/About

За самото приложение - Sofia Public Transport Nav:
http://wiki.sofia-public-transport-navigator.googlecode.com/hg/images/screenshots-merged.png

Приложението помага на хората при избора на спирка на градски транспорт, на която да чакат. В реално време дава информация за приблизителния час на пристигане за избрана спирка. Езикът на приложението е български и работи само за района на гр.София. Участва в конкурса Application Factory, организиран от Mobiltel и HTC.

sashomasho
17.07.10., 11:17
аз бих променил лиценза на gpl, продукта е хубав, но при наличната конкуренция и ако имаш намерение да продължаваш да го развиваш апач лиценза е малко рисков

ptanov
17.07.10., 14:24
Благодаря за съвета :)
Но ако някой има намерение да го развива и да го ползва за себе си - ще се радвам, че все пак то ще продължи да живее и е било полезно :) (по принцип съм много голям фен на принципите на open source-а)

А колкото до развиването - доста идеи има, но най-вероятно няма да ми остане време да ги реализирам. Но ако на някой ще му е полезна точно някаква функционалност - може да каже - това ще ми е добра мотивация да я допиша :)

rado243
28.07.10., 09:22
Искам най-сърдечно да поздравя и победителят в конкурса на М-тел: Application Factory - martinmarinov с приложението му "Тук"!!!

Браво на нашият съфорумец и му пожелавам в бъдеще все така да жъне успехи.

Честито!!!
и аз се присъединявам към това поздравление и най хубавото е че програмата се развива. има си сайт на който могат да се поставят обектите(не само от тела) лично съм качил около 200 точки във Варна,Шумен и Ловеч. ако повече хора се включат ще видите колко е лесно когато се озовете в непознат град когато включите програмата да се ореантирате накъде е жпгарата,банкомата или ресторанта а може и най близката автобусна спирка или МОЛ в който от няколко часа се мотае жена ви :)) а сега сериозно, вчера ми идва на гости приятел от Плевен който хе беше стъпвал във Варна от години и след като се чухме по тела той си качи програмата слязал на спирката(която е на 200м от дома) и след 5м званеше на вратата:-bd

Tiger VI
29.07.10., 07:34
...лично съм качил около 200 точки във Варна,Шумен и Ловеч.

Я виж ти, кой бил No1:-bd! Аз, за съжаление, съм с доста по-малко... През август се очертава да имам повече пътувания, но за повече от 100 точки дори не мечтая.

J`E`K`O
29.07.10., 07:49
Сега след последните ъпдейти е още по-удобно, тъй като може да се скриват даден тип обекти :)