PDA

Виж пълна версия : Градски Транспорт в София

Vlad
23.05.10., 23:13
На мен също не ми харесаха условията на конкурса и заради това реших да не участвам.

Приложението, което разработвам се казва 'Градски транспорт в София' и първата му версия е вече в Android Marketplace. То дава информация в реално време за движението на градския транспорт в града - данните се теглят от сайта на СКГТ и са учудващо точни, понеже почти всички автобуси, тролейбуси и трамваи в София са с GPS.

В следващата версия ще се опитам да го направя location-aware, т.е. ще може да показва автоматично часовете, в които пристига градския транспорт на близките до текущото местоположение на телефона спирки.

Можете да го намерите като търсите за Sofia или за Bulgaria в Android Marketplace.

reaper22
24.05.10., 00:04
Vlad, нещо не намирам приложението ти за транспорта в Маркета?! На нито една от посочените думи.
Posted via Mobile Device

На мен ми излиза и с двете думи явно проблема е при теб.

lyubozar
24.05.10., 00:11
Хм, хм... Е явно не е съвместимо с тройката и затова не ми се листва на Героя...
Posted via Mobile Device

Vlad
24.05.10., 18:16
Хм, хм... Е явно не е съвместимо с тройката и затова не ми се листва на Героя...
Posted via Mobile Device

Приложението изисква Android 1.6 или по-нов, вероятно затова не се вижда от всички. Иначе линка в Marketplace e market://search?q=pname:bg.angelov.sofiatransport, ето и QR-код:

http://qrcode.kaywa.com/img.php?s=5&d=market%3A%2F%2Fsearch%3Fq%3Dpname%3Abg.angelov.s ofiatransport

lyubozar
24.05.10., 19:54
дам... именно. жалко.

Aldaron
25.05.10., 11:19
Моля последно offtopic по темата за приложението.

Знам, че е грозно хората като критикуват ама много ми е интересно как мислиш да вземеш координатите на спирките, защото само от това, че има 3 вида транспорт и по 10~15 трамвая, 10~15 тролея и около 20~30 линии факта, че има засичащи спирки на транспортите не те улеснява да обходиш спирките за GPS координати. А от СКГТ няма как да ти предоставят координати също.

Ако все пак измислиш някой по-хитър трик за обхождане на спирки за събиране на координати сподели ;)

appforce
25.05.10., 11:27
Ако все пак измислиш някой по-хитър трик за обхождане на спирки за събиране на координати сподели ;)

Според мен най-бързия начин е от Google Maps :)

freefighter
25.05.10., 11:42
а и по-добре, че не участваш с това приложение - влизаш в конфликт с условията с това - "данните идват от сайта на СКГТ" ..
Иначе ти разгледах приложението и да ти кажа е доста неефективно ..
1во) Явно не знаеш за съществуването на http://m.sumc.bg/vt
- кода го има на таблото до всяка спирка - въвеждаш 4 цифри, вместо както при теб - 4/5 клика + 2-3 луди скрола
- по малко трафик (сещай се защо - ти си знаеш кода)
2ро) Тънкия номер за този апп е да ползваш гпс-а и от там да "усетиш" на коя спирка си .. за да стане това, както са ти казали по-горе - ти трябва предварително изготвена база със координати на спирките ..

И това като оставим на страна до колко легално вземаш информацията и че при минимална промяна на сайта, апп-а ти ще падне

На мен също не ми харесаха условията на конкурса и заради това реших да не участвам.

Приложението, което разработвам се казва 'Градски транспорт в София' и първата му версия е вече в Android Marketplace. То дава информация в реално време за движението на градския транспорт в града - данните се теглят от сайта на СКГТ и са учудващо точни, понеже почти всички автобуси, тролейбуси и трамваи в София са с GPS.

В следващата версия ще се опитам да го направя location-aware, т.е. ще може да показва автоматично часовете, в които пристига градския транспорт на близките до текущото местоположение на телефона спирки.

Можете да го намерите като търсите за Sofia или за Bulgaria в Android Marketplace.

Aldaron
25.05.10., 11:45
Според мен най-бързия начин е от Google Maps :)

Е да бе пич ама знаеш ли за колко спирка пак става на въпрос ;) няма да е лесно и от GMaps-a освен, ако колегата не вземе 2-3 китайчета от Илиенци за по 10 лв. на ден да му свалят координатите ще успее за 2 дена сигурно :)

appforce
25.05.10., 11:48
Е да бе пич ама знаеш ли за колко спирка пак става на въпрос ;) няма да е лесно и от GMaps-a освен, ако колегата не вземе 2-3 китайчета от Илиенци за по 10 лв. на ден да му свалят координатите ще успее за 2 дена сигурно :)

Вярно е това, само не разбирам какъв е недостатъка да получиш координатите на спирките след 2 дена работа на 2-3 китайчета? Според мен звучи много лесно и изгодно

Aldaron
25.05.10., 11:51
Прав си прав си. Но идеята ми е че и аз както и freefighter ни е забавно как ползва сайта на СКГТ без да се замисля колко много зависи от него. Българска му работа :) ще има апп и след някой друг месец смяна на дизайн и т.н. и няма апп, а най-смешното е ако успееда спечели нещо и после сайта да се промени.

Или както от време на време си викам аз... developer-ска му работа ;) Идеята е яка ама като я прави човека да я прави като хората не полувинчато :) Да седне да направи едно приложение като хората и готово.

appforce
25.05.10., 12:05
Че зависи от сайта на СКГТ - зависи, но мисля че не заслужава такава остра критика защото все пак се е постарал.

а най-смешното е ако успееда спечели нещо и после сайта да се промени

За сега е free, няма реклами и не е споменато да участва в някой конкурс, така че няма вариант да спечели. Предполагам че ако реши да изкарва пари от приложението си ще се погрижи за някои неща, иначе би било измама

Идеята е яка ама като я прави човека да я прави като хората не полувинчато Да седне да направи едно приложение като хората и готово.

Ако имаш идеи му подскажи какво да направи, не оставяй изречението недовършено. Аз например бих препоръчал сътрудничество със СКГТ за да се изчистят споменатите проблеми

ciki
25.05.10., 12:06
Не разбирам само защо нападате човека, че не бил написал програмата както на Вас би Ви харесало?

Споделил е със всички нас това което е направил а Вие се изредихте да го критикувате вместо да обсъдите как най-добре може да се направи една такава програма която да бъде полезна за всички...

Покажете какво Вие сте написали вместо да критикувате или поне ако критикувайте то нека бъде градивно...

Aldaron
25.05.10., 12:14
Добре де може би малко прекалихме. Хайде евала че се развива Android "development"-a в България. Пък и в крайна сметка човек уляга по-добре като го критикуват :)

ciki
25.05.10., 12:18
Добре де може би малко прекалихме. Хайде евала че се развива Android "development"-a в България. Пък и в крайна сметка човек уляга по-добре като го критикуват :)

....градивно....

appforce
25.05.10., 12:40
Development-а, без значение дали е в б-я, Индия или USA е такава дисциплина, в която винаги ща се намерят 100 или 100 хил. души по-добри и опитни от тебе. Код, който ти се струва триумфа на мъчно натрупания "гений" през тези 1, 10 или 20 години стаж винаги ще се струва на по-добрите като написан на тъмно при махмурлук. Така че когато общуваш с други девелопери, без значение "по-добри" или "по-лоши", или попиваш знание, или даваш съвети, но критикуването е смехотворно.

Едит: http://www.codinghorror.com/blog/2004/10/we-make-shitty-software-with-bugs.html

Aldaron
25.05.10., 12:59
Добре кратко точно ясно просто смятам, че е неефективен апп.

ciki
25.05.10., 13:14
Добре кратко точно ясно просто смятам, че е неефективен апп.

Имаш ли предложения? идеи? как да се подобри така, че да бъде полезен и ефективен за потребителите?

ciki
25.05.10., 13:32
Оцапахме темата на човека ..., но ето и последния коментар по въпроса за критиката...

Докато чета чуждите източници, форуми, сайтове и т.н. ми прави впечатление колективната работа на разработчицте по даден проект както и идеята да си помагат взаимно за да изкарат на бял свят даден продукт от които разбира се потребителите да бъдат доволни...
Хора в различни краища на света които не са се виждали дори си помагат за да може въпросния продукт да излезе на бял свят в подходящ вид и според feadback-а от потребителите продължават да го разработват за да достигне желаното качество.

Разработчици които знаят как би могло да се оптимизира това или онова пишат предлагат услугите си само и само да бъдат в полза НАПЪЛНО БЕЗПЛАТНО! поне за пред потребителите..

Мога да Ви зарина с примери, но мисля, че не е необходмо...?

А сега да погледнем типичния Български манталитет и пример за партньорство на хора от един и същ бранш...:

"Хаха мн ми е смешно..."
"Е ти луд ли си бе..."
"Тарикат...ше ми ползва еди какво си ..."
"Що не го направиш по еди кой си начин нали си мн добър..."
и т.н. и т.н.

Замислете се малко преди да пишете волеизявленията си...
Може би със следващия пост по темата ще се отвори 3та страница от напълно безмислени и неефективни постове с критики вместо постове с предложения идеи и позитивни неща от които всеки да се научи или поучи или може би поправи...

redspace
25.05.10., 15:43
а и по-добре, че не участваш с това приложение - влизаш в конфликт с условията с това - "данните идват от сайта на СКГТ" ..

Къде пише за това в конкурса на М-Тел?

Vlad
25.05.10., 20:12
Ето малко коментари от мен

И това като оставим на страна до колко легално вземаш информацията и че при минимална промяна на сайта, апп-а ти ще падне

Прав си прав си. Но идеята ми е че и аз както и freefighter ни е забавно как ползва сайта на СКГТ без да се замисля колко много зависи от него.

Използвам сайта на СКГТ, защото тези данни не са публично достъпни другаде. Вярно е, че ако нещо в дизайна на страницата, от която чета данните се промени, има вероятност приложението ми да спре да работи. От друга страна сигурно няма да ми коства много усилия да пусна нова версия, която да работи с новия дизайн - в общия случай ще се наложи да променя 2-3 regular expressions, което е работа за 10-15 мин.
Разбира се, ако от СКГТ поради някаква причина решат, че трябва да попречат на приложението ми да ползва данните от техния сайт, имат много начини да го направят. Аз не виждам причина защо биха искали да правят това. Данните които ползвам и сега са достъпни публично и според мен приложението ми само улеснява живота на клиентите им.

- кода го има на таблото до всяка спирка - въвеждаш 4 цифри, вместо както при теб - 4/5 клика + 2-3 луди скрола

Наистина не знаех, че има и мобилен сайт за градския транспорт. В това отношение София е по-напред от доста други столици.
За съжаление, за да търси човек в него трябва да знае кода на спирката. От друга страна в повечето случаи, когато искам да проверя кога пристига някой автобус аз не съм на спирката, а се чудя кога е да тръгна натам, за да не ми се налага да чакам много. Съответно в този случай няма как да видя кой е кодът.
Иначе данните от мобилния сайт наистина могат да се получат само с един http request, а не с няколко, както е в моето приложение, което ще спести малко трафик. Ако трафикът ви притеснява, наистина може просто да си използвате сайтa.

2ро) Тънкия номер за този апп е да ползваш гпс-а и от там да "усетиш" на коя спирка си .. за да стане това, както са ти казали по-горе - ти трябва предварително изготвена база със координати на спирките ..

Понеже няма от къде да взема данни за координатите на спирките измислих вариант, в който мога да мина и без тях и все пак да мога да показвам локални данни в следващата версия. Това което аз искам от app'а е, когато съм в къщи да ми дава автоматично разписанията автобуса, с който ходя на работа или когато съм в офиса да ми показва разписанията на превозните средства, които имат спирки наблизо. За целта не са ми необходими координати на спирките. Просто програмата трябва да може да запомни, че когато телефонът се намира в околността на някаква точка (офиса, вкъщи) мен ме интересуват точно определени линии и да ги показва автоматично. По този начин човек сам ще може да определи къде какви разписания го интересуват. И ще е по-ефективно b-), защото няма да тегли постоянно данните за всички спирки наблизо.

appforce
25.05.10., 20:28
Понеже няма от къде да взема данни за координатите на спирките измислих вариант, в който мога да мина и без тях и все пак да мога да показвам локални данни в следващата версия. Това което аз искам от app'а е, когато съм в къщи да ми дава автоматично разписанията автобуса с който ходя на работа или когато съм в офиса да ми показва разписанията на превозните средства, които имат спирки наблизо. За целта не са ми необходими координати на спирките. Просто програмата трябва да може да запомни, че когато телефона се намира в околността на някаква точка (офиса, вкъщи) мен ме интересуват точно определени линии и да ги показва автоматично. По този начин човек сам ще може да определи къде какви разписания го интересуват. И ще е по-ефективно , защото няма да тегли постоянно даннигте за всички спирки наблизо.

Много добре измислено! Да видим дали критиците ще поднесат подобаващи извинения. Според мен това е приложение с голям потенциал.

bisko
25.05.10., 21:27
Ух и аз си мислех да правя такова приложение, закъснял съм :)

Относно проблема със сайта на СКГТ, има просто решение - пусни си твой уеб сървис, който да може да ти дава тези данни и да ги взима автоматично от сайта на СКГТ. Така няма да има нужда хората да ъпдейтват програмата, ако се счупи СКГТ и също така ще може да обновяваш данните от СКГТ доста по-гъвкаво, защото няма да зависиш от телефона.

Също така понеже цялото обновяване убива сайта на СКГТ, може да направиш в бекенда статистика, която да обновява по-често най-желаните спирки/линии.

За централизираността на такава важна и неизградена база, кеширане на данните и възможност да дадеш начин на потребителите да въведат всички спирки с точни GPS координати пък да не говорим :)

Ако ти трябва някаква помощ относно сървиса, мога да помогна с някои насоки/имплементация :)

Vlad
25.05.10., 21:40
Ух и аз си мислех да правя такова приложение, закъснял съм :)

Относно проблема със сайта на СКГТ, има просто решение - пусни си твой уеб сървис, който да може да ти дава тези данни и да ги взима автоматично от сайта на СКГТ. Така няма да има нужда хората да ъпдейтват програмата, ако се счупи СКГТ и също така ще може да обновяваш данните от СКГТ доста по-гъвкаво, защото няма да зависиш от телефона.

Също така понеже цялото обновяване убива сайта на СКГТ, може да направиш в бекенда статистика, която да обновява по-често най-желаните спирки/линии.

За централизираността на такава важна и неизградена база, кеширане на данните и възможност да дадеш начин на потребителите да въведат всички спирки с точни GPS координати пък да не говорим :)

Ако ти трябва някаква помощ относно сървиса, мога да помогна с някои насоки/имплементация :)

Благодаря, това е един от най-смислените коментари в тази тема. Идеята е много добра и е определено една насока, в която този app може да се развие.

tatenceto
27.05.10., 21:40
Аз качих програмата за проба.Но на моята легенда,дали в Люлин или в центъра,ми даваше едни и същи данни.Пробвах за автобус и тролейбус.В Люлин ме прати за Кокалянско ханче.И пред военна болница също.Тролея беше почти точен но не бях на Руски паметник.Иначе,мапса, ме позиционира точно.

Vlad
04.06.10., 22:58
Аз качих програмата за проба.Но на моята легенда,дали в Люлин или в центъра,ми даваше едни и същи данни.Пробвах за автобус и тролейбус.В Люлин ме прати за Кокалянско ханче.И пред военна болница също.Тролея беше почти точен но не бях на Руски паметник.Иначе,мапса, ме позиционира точно.

Текущата версия все още не поддържа GPS локализиране, трябва ръчно да се избере коя спирка ви интересува.

grafalex
05.06.10., 07:33
аз като потребител на това приложение съм много доволен и мисля че това с кода на спирката няма да е толкова ефективно (защото ако го няма таблото с номера и тогава какво правим?!?)
благодарности на vlad за готиното приложение :)

dessyteneva
05.06.10., 07:39
Ъпдейтнах новата версия с картата-добра е,приложението се развива,всеки ден го ползвам като отивам на работа и съм доволна!

JOKe
07.06.10., 16:15

Всъщност не виждам какъв е проблема от къде идват данните не влизаш в конфликт с нищо :)

pekicha
16.06.10., 02:27
Здравей, програмата ти е супер. Не ги слушай разните всезнайковци и критици, които вместо да отговорят на конкретно поставения въпрос се правят на велики. Иначе и на мен ми е много интересно как човек може да се докопа до GPS коодринатите на спирките. Това определено е възможно някак, понеже вече има други две приложения, които показват сприките в околност на точка. Едното където съкнеш, а другото ползва GPS локацията от телефона.

J`E`K`O
16.06.10., 08:29
bgmaps едва ли биха си дали базата данни, но пък от друга страна защо не пратиш едно запитване към СКГТ, може и да са отзивчиви (за разлика от повечето си служители :) )

portokala123
16.06.10., 08:46
А какво ще кажете за app, което засича местоположението и дава възможност за избор на номер на спирка? Така всички ще помогнем да се попълни базата с данни. Аз лично ще въвеждам всички спирки през които минавам. Дори мога да седна като имам време да разгледам как се пише за Android и да сглобя някакво примерно демо. Може даже да ползваме SVN на http://code.google.com.

pnv
16.06.10., 11:18
bgmaps едва ли биха си дали базата данни, но пък от друга страна защо не пратиш едно запитване към СКГТ, може и да са отзивчиви (за разлика от повечето си служители :) )

Не са :) Аз също разработвам приложение, подобно на дискутираното в тази тема и се свързах както с bgmaps, така и със СКГТ с предложение да закупя базата данни със спирките на градския транспорт, но и от двете места ми отговориха, че базата не се продава и е предназначена само за вътрешно ползване. Не знам и аз, може би ги е страх от конкуренция :P

portokala123, точно такава е идеята на приложението, което аз разработвам. Когато е на дадена спирка, потребителят просто въвеждат 4 цифрения й код и програмата запомня координатите й. Така следващия път, когато си на тази спирка, програмата вече ще знае за съществуването й и директно ще ти показва автобусите, спиращи на нея и кога да ги очакваш ;)

pnv
21.06.10., 10:28
Приложението е готово и публикувано в Android Market. Повече информация и коментари за него можете да прочетете в следната тема (http://www.all4android.com/forum/showthread.php?t=1520).

ptanov
28.04.11., 19:20
То малко като реклама ще прозвучи на приложението (извинявам се за което), но и аз преди време правих подобно нещо и в него съм сложил списък с координати на спирки в xml формат (code, label, lat, lon):
http://code.google.com/p/sofia-public-transport-navigator/ и от там в Source > Browse > hg / res / raw / coordinates.xml
Проблемът е че този файл е на доста време и не е актуален (сигурно има 10тина нови/премахнати спирки), но в общия случай ми върши работа...

И аз имах същия проблем със СКГТ, bgmaps и т.н. - никой нищо не казва (много непрофесионално от тяхна страна!)... Само от tix.bg ме посъветваха да говоря със СКГТ (но както казах от там нищо не излезе)...

М/у другото тогава набързо направих и едно глупаво приложение за сваляне на нови спирки от сайта на СКГТ така че да мога да поддържам файла с координатите синхронизиран с реалните данни:
http://code.google.com/p/sumc-crawler/
Но и това беше преди доста време и не помня кое-какво (има една wiki страница с обяснения как се ползва, но не знам дали не се е променило от тогава нещо по сайта на СКГТ и приложението да не работи). Та идеята му е да ходи по сайта, да обикаля всички линии и да записва спирките и техните кодове. После преглежда файла coordinates.xml (който му се подава като параметър) и маха от него спирките, които са били махнати от СКГТ, а за новите - отваря прозорец, в който показва местонахождението в bgmaps (ако bgmaps го имат!) и отваря google maps, в който на ръка трябва да се посочи къде е спирката (като се гледа от bgmaps) и да се избере ОК и ги добавя (проблемът беше, че бгмапс не предоставят интерфейс чрез който да се вземат координатите на дадена точка?!?!?!?!?! - и това е супер непрофесионално!)... Поне преди така работеше, сега може нещо да са променили по сайта си и да има проблеми... Но ако някой е ентусиаст и му се занимава - винаги може да го ползва като отправна точка и да го променя за да му свърши работа... А ако после изпрати и доработките за да ги добавя - ще съм му много благодарен :) (че сега нямам време да отделя за тези два проекта :( ). Но въпреки това - ако някой има предложения ще се радвам да ги чуя :)

Дано файлът с координати ви е от полза и да помогне за реализирането на интересни идеи :) успех!

Не са :) Аз също разработвам приложение, подобно на дискутираното в тази тема и се свързах както с bgmaps, така и със СКГТ с предложение да закупя базата данни със спирките на градския транспорт, но и от двете места ми отговориха, че базата не се продава и е предназначена само за вътрешно ползване. Не знам и аз, може би ги е страх от конкуренция :P

portokala123, точно такава е идеята на приложението, което аз разработвам. Когато е на дадена спирка, потребителят просто въвеждат 4 цифрения й код и програмата запомня координатите й. Така следващия път, когато си на тази спирка, програмата вече ще знае за съществуването й и директно ще ти показва автобусите, спиращи на нея и кога да ги очакваш ;)

pnv
28.04.11., 23:34
Браво колега, добра работа! За съжаление и аз нямам никакво свободно време в момента, иначе с удоволствие бих помогнал да обновим базата със спирки и бих я интегрирал и в моята програмка Bus Info (с твое разрешение разбира се)... Аз още преди няколко месеца бях попаднал на линк към този XML файл, в който си записал спирките. Доста е добър, особено предвид факта, че всеки си къта данните за спирките, вместо да сътрудничи. А едва ли някой ще натрупа милиони с тези данни :P

ptanov
29.04.11., 12:41
Разбира се, че няма проблем да ги ползваш както намериш за добре :)
Хаха пък и да натрупа милиони - какво от това :) сетил се е как - натрупал ги е :) Да съм се бил сетил и аз вместо да се оплаквам :)

Поздрави :)