PDA

Виж пълна версия : Списък със стоте туристически обекта

J`E`K`O
10.06.10., 16:54
Здравейте и от мен :)

Аз съм програмист по професия (вярно от 1 година но все от някъде се почва) и от 2 седмици започнах да разучавам Андроид SDK-то. Изглежда интересно и не много трудно. Направих няколко туториала и сега почти завърших една програмка - Списък със стоте (които всъщност се оказаха към 300) туристически обекта в страната, подредени по град/район, избирайки града ти извежда списък с обектите в даденото населено място. Ако изберете някой от обектите излиза кратка информация - име, адрес (за музеите и т.н.), надморска височина и работно време + 2 бутона. Точно завърших функционалността за единият - отваря се прост прозорец с един textbox в който може да си записваме каквото искаме, а другият бутон е за показване на забележителността на картата (google maps). Сега работя върху това, с идеята да ти изведе маршрута от текущото ти местоположение до туристическият обект.

Надявам се скоро да успея да пусна демо с част от обектите(все пак работя и нямам много време за извличането на информация за всичките обекти, за сега съм извадил само 5-6 за тестове :( ) и ще очаквам критики и мнения (предполагам най-вече критики, все пак е първото ми Андроид приложение). :)

Разгледах форума и нещата на колегите и изглеждат интересни. Уви, аз все още нямам Андроид телефон и не мога да тестват в реални условия :(

P.S. Снощи се регистрирах в Гугъл Маркет, но поради липса на собствен сайт, сложих този. Надявам се админите да не се сърдят. Ако е проблем, ще го сменя с друг. :)

Едит:
BgTouristPlaces_1.0 - първа версия на програмата. Юзър интерфейса не е много подреден и подравнен. Възможност за лични бележки, показване на местоположението на обекта на географската карта и информация за работно време, адрес, надморска височина и дали сте били там или не.

BgTouristPlaces_1.1:
Bugs fixed:
- Премахнат е бъга с крашване на програмата, когато потребителя промени изгледа от landscape->portrait или обратно при разглеждането на "Бележки".
- Премахнат е бъга при който при разглеждане в Landscape режим на детайлите за даден обект, липсва скролване и скриване на бутоните.
New things:
- Адреса на даден обект (или част от него) може да бъде копиран от потребителя.
- Бутоните "Покажи на картата" и "Бележки" са премахнати.
- "Покажи на картата", "Бележки" и "За програмата" са добавени като менюта с икони при натискане на хардуерният бутон Menu.
- Малка промяна в подредбата на "Надморска височина" и "Бях там" елементите при разглеждане на детайли за обекта
- Добавена е заглавна лента при разглеждане на списъка с обектите в даден град/район, описваща семантиката на изброените под нея обекти.
- Сменена е иконата на приложението.

BgTouristPlaces_1.2:
Bugs fixed: Няма известни и докладвани бъгове след версия 1.1
New things:
- Началният екран на програмата предоставя първо избор на Област, след това избор на град/местност от избраната Област.
- Добавени са още обекти към базата данни - вече по списъка със стоте обекта имам налични 27 :) (днес цял ден само това правя :D )
- Чрез натискане на хардуерният клавиш Menu при началният екран имате достъп до:

статистика за броя посетени обекти,градове, области.

възможност за разглеждане на списък със всички посетени/не посетени обекти, подредени по азбучен ред.

- При натискане на хардуерният клавиш Menu при разглеждане на картата имате възможност да видите и копирате Гео Координатите на разглежданият обект и да ги използвате в друго приложение за навигация, например.
- При разглеждане на инфомацията за даден обект, има добавено поле "Допълнителна информация", където може да откриете интересни факти и детайли за разглежданият обект.

BeNeZ1n0
10.06.10., 17:06
Затова пък тук има достатъчно активни потребители които биха ти помогнали с тестовете ;)

JosifBG
10.06.10., 19:13
.....

Привет и от Екипа на All4Android.com :-bd

За твое улеснение както и за бъдещите ти проекти съм те причислил към групата на Разработчиците в която се надявам да намериш отговори на въпросите си и да ти бъде полезна преди всичко :)

Няма проблем, че си се регистрирал в Маркета със сайта All4Android.com :)
Все пак този сайт е преди всичко на Българските Андроид потребители :)

Желая ти Успех!

Vince
11.06.10., 09:25
Привет J`E`K`O, добре дошъл, още един разработчик, все повече стават.
Аз също нямах телефон като почнах да разучавам Андроид, но емулатора е супер, освен за няоки GPS истории и ще ти е напълно достатъчен.

За програмката база данни ли ползваш? Една идея от мен - ако лесно ще се намерят може да сложиш снимки към обектите.

J`E`K`O
11.06.10., 11:54
Vince, привет и на теб.

Емулатора наистина върши работа за сега. Още разучавам, пробвам разлини неща - по-прости като за начало, но малко по малко ще се науча. За GPS - точно това ще ми трябва за програмката, но за тези тестове ще разчитам на хората тук :) (Или май имаше начин да го излъжеш че се намираш на определено място, ще се поровя в интернет).

Иначе за програмата ползвам база данни, по-удобно ми се струва и не е необходимо да парсвам даден файл всеки път. За снимките - мислих си го като идея, и по-нататък може да го направя, а и ще ми се позапълни екрана, че сега стои малко празен :)

Vince
11.06.10., 12:13
Да за GPS има в DDMS, но там понякога не работи и трябва да пускаш telnet с geo fix. Проблема е по-скоро в geo fix и работата му с емулатора на някои версии на Андроид, на мен поне ми правеше проблеми и не праща например точните стойности, които подаваш. Като стигнеш до там, ще кажеш.

Айде пускай демото да тестваме:) Още една идея - да сложиш някъде из програмата да пише на колко км е най-близкия туристически обект. Може и да обозначиш върху гугълската карта градовете с обекти.

p.s.
предлагам някой от админите ако може да сплитне темата и да направи нова от първия пост на Жеко, че тук от ColorFilter стигнахме на GPS:)

Svetlinsem
11.06.10., 12:20
Готово

redspace
11.06.10., 17:45
Добре дошъл :)

Всички въпроси за програмиране може да зададеш в съответните раздели :)

sashomasho
11.06.10., 19:43
Здравейте и от мен :)

Аз съм програмист по професия (вярно от 1 година но все от някъде се почва) и от 2 седмици започнах да разучавам Андроид SDK-то. Изглежда интересно и не много трудно. Направих няколко туториала и сега почти завърших една програмка - Списък със стоте (които всъщност се оказаха към 300) туристически обекта в страната,

Здравей и поздравления от мен. Преди мтел да ни подразнят с условията си, си мислех да кандидатствам в AppFactory конкурса именно с подобна програма (да не кажа почти същата), така или иначе аз не я направих, но смятам, че би било супер ако успееш да я позакрепиш и да я класираш, разбира се ако имаш желание и си съгласен с условията на мтел :) при всички случаи - заслужаваш поздравления
Posted via Mobile Device

J`E`K`O
11.06.10., 19:45
Ами сигурно ще я пратя за конкурса, но като демо версия, т.е. без всички обекти, без навигация до мястото и подобни неща. Условията наистина са малко кофти, но пък дано поне дадат някакво телефонче, да имам да тествам :)

redspace
11.06.10., 19:56
Ами сигурно ще я пратя за конкурса, но като демо версия, т.е. без всички обекти, без навигация до мястото и подобни неща. Условията наистина са малко кофти, но пък дано поне дадат някакво телефонче, да имам да тествам :)

Пробвай, но имай в предвид, че дори и под Demo версия, те имат правата и над основната версия, защото това е една и съща програма. Аз за това не участвах с BG SMS Sender, а написах спецаилно нова програма за конкурса.

Но пък може да рискуваш и да участваш. Най-малкото ще вземеш телефон :). Все едно си направил програмата и си я продал за около 500 лв :) А пък от М-Тел сигурно няма да с толкова строги и ще ти позволят да си я развиваш и тн. Според мен те искат да се застраховат, че след конкурса ще могат да разпространяват програмите и тн, но можеха да не ни ограничават толкова много...

Успех!

J`E`K`O
11.06.10., 20:48
Ето едно демо. Нека някой с интернет връзка да каже дали ще му се зареди Google Maps, че има едни сертифицирания на приложението и т.н.

Очаквам вашите критики :)

redspace, е то пак е нещо. В смисъл тези програми няма къде и на кого да продадем, така че пак е нещо един телефон (ако разбира се не намерят начин да се заядат и да кажат, че не отговаря на условията :) )

П.С. Знам че "Надморска височина" не е подравнено със самата височина и останалите неща на същият ред, но по-нататък ще го мъча него.

Svetlinsem
11.06.10., 21:00
Сега остава да направиш стена където всички да виждат бележките от другите, навигация. И примерно точки, колкото повече посетени обекти толкова повече точки и ..... Много ми харесва браво и ти желая много успех!

Svetlinsem
11.06.10., 21:03
За да бъде по прегледно за останлите потребители може да си редкатираш малко първият пост и да сложиш changelog. Просто като идея :)

J`E`K`O
11.06.10., 21:04
A картата зареди ли се както трябва?

Това за стената - някаква функция в Гугъл мапс ли е? Трябва да разгледам и да видя. А за навигацията се замислих - примерно до връх Вихрен няма път и се чудя как би те навигирало до там :)

Това за точките е интересна идея, трябва да помисля, нещо като печатите които се слагат в книжките при посещение на дадено място.

Трябва и да сложа някакъв хедър като ти излезе списъка със обектите, да се знае че това с отметката е "Посетено?" а другото е името :)

Едит: Промених първият си пост - добавих програмата като атачмънт и кратко описание. :) Благодаря Ви много за идеите.

logmax
11.06.10., 21:05
Зарежда си Google Map. Тествано на Samsung Spica

redspace
11.06.10., 21:09
redspace, е то пак е нещо. В смисъл тези програми няма къде и на кого да продадем, така че пак е нещо един телефон (ако разбира се не намерят начин да се заядат и да кажат, че не отговаря на условията :) )

Идеята е, че можеш след време да решиш да печелиш с програма под формата на реклама или дори да предлагаш платена версия, но това ще зависи от М-Тел ако ти разрешат.

Svetlinsem
11.06.10., 21:10
И при мене така. За стената имах напредвид всеки който е бил там да може да качва снимки или да оставя някакво съобщение. Не знам дали ме разбираш. Ако не ще мисля пак :)

J`E`K`O
11.06.10., 21:15
Svetlinsem, да разбрах идеята, само трябва да видя как може да се реализира. Мисля че в Гугъл мапс имаше нещо такова - ще проуча как стоят нещата.

@redspace - хм за реклама не се бях сетил, а за платена версия - трябва през някой алтернативен сайт на андроид маркета, а и не знам до колко би се купила, тъй като пазара в БГ не е особено голям :)

Vince
11.06.10., 21:42
Първо браво, всичко върви много добре с изключение на няколко малки неща, които да фикснеш.

Завърти емулатора в landscape mode и виж "Информация за обекта", бутоните "Покажи на картата" и "Бележки" са закотвени за екрана, а върху тях се изчертава Работното време. С какъв layout си? Предлагам ти да сложиш едно ScrollView, още повече че вбъдеще може да добавиш още инфо.

Пинчето ItemizedOverlay ли е, така ще му сложи сянка.

Според мен Svetlinsem има предвид на сървър да се качват снимки и мнения и т.н. от даден обект, които да се показват в програмката. Така ще се социализира, ще има оценка, мнения, снимки, съвети и т.н., които всеки да може да чете.

JustNick
11.06.10., 21:49
Това го има в Google Maps чрез Panoramio. Може да разгледаш за евентуални начини за интеграция. Идейно е наистина.

J`E`K`O
11.06.10., 21:54
Vince, мерси за съветите. Утре ще прегледам нещата. В ландскейп режим така и не го пробвах.

LinearLayout използвам на повечето места. Ще добавя един scrollview. Пинчето е extension на com.google.android.maps.Overlay. Сянка не виждам, но не знам как излиза при вас. :)

Edit: В Landscape режим ако се пробвате да отворите бележките и крашва. Утре най-сетне идва почивен ден и ще имам малко време да си поиграя и да изчистя малко бъгове ;)

Svetlinsem
11.06.10., 22:10
Точноооо! Това е идеята на умният телефон все пак!

redspace
11.06.10., 23:39
Svetlinsem, да разбрах идеята, само трябва да видя как може да се реализира. Мисля че в Гугъл мапс имаше нещо такова - ще проуча как стоят нещата.

@redspace - хм за реклама не се бях сетил, а за платена версия - трябва през някой алтернативен сайт на андроид маркета, а и не знам до колко би се купила, тъй като пазара в БГ не е особено голям :)

Ти няма да я правиш за българския пазар :) Направи английска версия и я пусни като Bulgarian Guide за забележителности. Гарантирам ти, че ще имаш печалба :) Само трябва да сложиш и описание на обектите на английски :)

JosifBG
12.06.10., 00:23
И разбира се да не забравиш да брандираш с логото на All4Android.com :)

J`E`K`O
12.06.10., 00:34
Първо да оправя бъговете :)) А иначе някой да е чул нещо дали ще пуснат Маркета и за България?

JosifBG
12.06.10., 00:48
Първо да оправя бъговете :)) А иначе някой да е чул нещо дали ще пуснат Маркета и за България?

Няма да е тази година

BeNeZ1n0
12.06.10., 02:11
Хубаво е ако може адреса на обекта да се маркира и копира за да може да се пренася лесно в други (предпочитани) навигациони приложения независимо от бъдещите планове за интегриране на Гугъл Мапс такова. Един бутон ''научи повече'' предтсавляващ линк към подробна информация за обекта или просто наименованието копирано в Гугул търсачката би бил полезен според мен

J`E`K`O
12.06.10., 10:31
BeNeZ1nO - това и аз си го мислех - да направя текстовете копируеми и да потърся линкове с допълнителна информация.

За по-лесна навигация с други приложения или GPS, мисля да сложа и възможност потребителят да може да види Гео координатите на обекта (за показването на обекта на картата използвам тях, но е много играчка докато ги открия :( ) :)

Сега съм на шопинг и после се залавям. Ще работя върху отстраняването на бъговете в landscape режим. :)

J`E`K`O
12.06.10., 21:11
Оправих проблема при смяна на изгледа докато гледате "Бележки", добавих и scrolls при landscape режим когато гледате информация за даден обект.

Прикачил съм 2 файла. Искам да ви попитам как би било по-лесно и приятно да боравите с програмата - ако двата бутона "Покажи на картата" и "Бележки" са винаги видими в долната част на екрана и само информацията по-горе се скролва (ако е необходимо). Или бутоните са след информацията и ако информацията е повече те няма да са видими на екрана. За да стигнете до тях ще е необходимо да скролнете до края на съдържанието. (layout_1 и layout_2 съответно).

Също така направих адреса да може да бъде селектван и след това да го използвате в някое друго приложение :)

petyo.tsanov
12.06.10., 23:12
на мен ми се вижда добре ако се активират при натискане на хардуерния бутон на тела за меню

BeNeZ1n0
13.06.10., 13:30
на мен ми се вижда добре ако се активират при натискане на хардуерния бутон на тела за меню

И аз клоня към тази идея или 2-ят вариант - след текста. Тъй като 2 неподвижни бутона колкото и малки (което няма да е функционално) или големи да са, все ще свиват от работния екран

J`E`K`O
14.06.10., 14:25
Редактирах първият си пост, добавяйки ново демо на програмата с описание на оправените бъгове и подобрения.

Очаквам отново вашите отзиви и критики :)

lyubozar
14.06.10., 15:42
хе! много интересно - аз правя нещо подобно от два месеца насам - до края на седмицата ще го пусна на въпросния конкурс :) явно сме мислили в една посока :-bd

J`E`K`O
14.06.10., 15:48
Е ми то срока е до края на седмицата :) А аз моето го пиша от около 2 седмици, но не ми остава много време, а и ми е първото приложение (като изключим уроците) и се уча още. Чакам хората от форума да кажат как е, има ли бъгове, да ги поизчистя, пък после ще видя какво още може да добавя.

Иначе ти желая успех :)

Vince
14.06.10., 16:42
Всичко работи както е описано, менюто е много на място!
За сянката на пинчето - няма такава, за това питах как си го направил. Ако го направиш с ItemizedOverlay ще ти направи автоматично сянка. Ако ти се занимава, може да пробваш.

J`E`K`O
14.06.10., 16:49
Сега те разбрах за пинчето. Може и да го пробвам с ItemizedOverlay, да сложи една сянка, малко по-триизмерен вид да придобие :) И сега се сетих - може под самият адрес да сложа малък надпис, показващ че адреса може да бъде копиран.

Иначе се радвам, че работи както трябва за сега. Дано не откриете бъгове :P
Само едно нещо ме дразни - не мога да намеря начин да махна фокуса от "Адрес", за да не стои този курсор там и да мига постоянно.

BeNeZ1n0
16.06.10., 18:05
Поздрави от мен - справил си се отлично ! Пожелавам ти успех в конкурса

П.П. прави ми впечатление само тъй като използвам aTrackDog като апликейшън мениджър че не го намира като инсталирано приложение и немога да си обесня защо (не ми се е случвало)

J`E`K`O
16.06.10., 20:24
Не знам за тази програма защо не ти го показва като инсталирано приложение. А и нямам андроид телефон да тествам.

Иначе добавих още няколко обекта (по списъка със 100те обекта са 10, реално са 20 обекта вече) и Първоначалното меню вече е избор на Област, след това вече е град/местност от дадената област.

Тези дни нямам никакво време, дано утре ми остане за да добавя още някоя нова функционалност и да го пращам към Мтел :)

J`E`K`O
18.06.10., 17:01
Добавих статистика за броя посетени обекти,градове, области.
Добавена е възможност да копираш координатите и да ги използваш в друго приложение.
Добавена е възможност за разглеждане на списък със всички посетени/не посетени обекти, подредени по азбучен ред.

Всичко това е като опция при натискане на хардуерният клавиш Menu в началният екран или при разглеждане на картата.

Жалко, че нямам база с всички обекти. Чудя се колегите как са успели да съберат всичката тази информация :(

Edit: Проучвах как стоят нещата с добавяне на Навигация, тъй като отдавна си мислех за това и видях че някои програми го имат като опция, но според Tems of use на Google Maps API:

10. License Restrictions. Except as expressly permitted under the Terms, or unless you have received prior written authorization from Google (or, as applicable, from the provider of particular Content), Google's licenses above are subject to your adherence to all of the restrictions below. Except as explicitly permitted in Section 7 or the Maps APIs Documentation, you must not (nor may you permit anyone else to):
...
10.9 use the Service or Content with any products, systems, or applications for or in connection with:

(a) real time navigation or route guidance, including but not limited to turn-by-turn route guidance that is synchronized to the position of a user's sensor-enabled device;

Така че не искам приложението ми да нарушава правата за ползване и да бъде забранено за разпространение в Android Market-а.

JosifBG
18.06.10., 18:03
Добавих статистика за броя посетени обекти,градове, области.
Добавена е възможност да копираш координатите и да ги използваш в друго приложение.
Добавена е възможност за разглеждане на списък със всички посетени/не посетени обекти, подредени по азбучен ред.

Всичко това е като опция при натискане на хардуерният клавиш Menu в началният екран или при разглеждане на картата.

Жалко, че нямам база с всички обекти. Чудя се колегите как са успели да съберат всичката тази информация :(

Edit: Проучвах как стоят нещата с добавяне на Навигация, тъй като отдавна си мислех за това и видях че някои програми го имат като опция, но според Tems of use на Google Maps API:

Така че не искам приложението ми да нарушава правата за ползване и да бъде забранено за разпространение в Android Market-а.

Една идея: Редовете в Болд които съм отбелязъл можеш да ги сложиш в първи пост за да се получи като change log за потребителите... :) мисля, че ткаа ще е по-прегледно ;)

J`E`K`O
18.06.10., 18:28
Тях + някои допълнителни от старите постинги ще ги сложа в първият пост като кача и приложението утре-вдругиден :)

dessyteneva
18.06.10., 19:39
А?!Ти не си ли го качил още?Защото намирам подобно приложение-100-те национални туристически обекти,на Vicho.

J`E`K`O
18.06.10., 21:12
Не съм :) Днес писах още малко по него. Утре ще видя ако мога още нещо да добавя и ще го качвам. Иначе има 2-3 такива приложения вече, и като гледам все по-добри :) Но все пак се уча още.

J`E`K`O
19.06.10., 20:18
Редактирах първият си пост, добавяйки нова версия на програмката ми и лог с направените промени спрямо предишната версия.

Както винаги съм отворен към предложения и критики :)