PDA

Виж пълна версия : Маршрути с градски транспорт в София и Варна

mladen
11.06.10., 22:30
Teleport
Днес качих това приложение в маркет-а. Може да го откриете чрез търсене по "Bulgaria", "София", "Варна", "Мобилтел" и др...

Програмчето намира маршрут с градския транспорт по зададени начален, краен адрес, час на тръгване. Адресите се търсят с Гугъл Геокодер-а, т.е. не са перфектни. Данни за градски транспорт към момента има за София и за Варна.

Надявам се да е от полза на всички пътуващи.
Младен

BeNeZ1n0
12.06.10., 01:34
Аз цял живот живея, уча и работя в централната част на Варна и много рядко ми се налага да ползвам градски транспорт но наложи ли ми се веднъж да се кача нямам и идея на коя спирка кои автобуси минават и кой номер автобус да хвана а често и да се ориентирам къде да сляза така че намирам за изклютелно полезно подобно приложение. Макар и по-рядко имам искрена нужда от подобна помощ

Проблема тук е не че програмата не прецезира детайлно маршрута а липсата на допълнителна информация и функции за ориентация. В този си вид те ангажира да имаш доста добри познания за наименоанията на спирките около теб. Какво точно имам предвид ? - Направих няколко теста от нас посредством функцията за локация през ГПС за отправна точка и зададена от мен крайна където при 2 от дестинациите началните спирки ми бяха познати като имена но при следващите където името не ми говори нищо без допълнително напътствие не бих я открил осоено ако се намирам на непознат за мен район (примерно посока и разстояние до спирката или функция за визуализиране на карта) Смятам за важно да показва макар и често с риск от отклонения часа на пристигане на автобуса на съответната спирка според времето което задавам в приложениети и на база разписанието за конкретния номер линия за да знаеш с какво темпо да се придвижиш или с колко време разполагаш до следващия автобус

Браво за инициативата от мен и успех на конкурса

mladen
12.06.10., 09:57
Относно инструкциите как да се стигне до спирката: имах идея да се ползва компас (ако устройството разполага с такъв) и той да те води до спирката.
Също така може да се показва карта, например отново изтеглена от гугъл.

Това е първа версия и като имам свободно време ще работя над подобрения.

За да знаем кога пристига следващия автобус, трябва превозните средства да са оборудвани с GPS, и да има достъп до тяхното местоположение например през Web Service. Това вече е направено за София и СирмаМобайл ще участват в конкурса с подобно приложение (само за София). Надявам се скоро да стане и за Варна.
Разбира се нищо не пречи да интегрираме двете решения.

Иначе програмката има и други недостатъци. Напримр геокодирането (намиране на географски координати на адрес) съвсем не е перфектно. Някои адреси не са точни, а други изобщо липсват за БГ.

За всички варненци: за Варна за момента има данни за следните автобуси:
2, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 20, 22, 31, 41, 48, 148, 209, 409, Т82, Т83, Т88. Автобусите до Златни Пясъци не са въведени след дървения мост, защото не знам точните координати на спирките, а в Гугъл Мапс не се виждат на снимките. Като мина лятото с GPS-a оттам, ще въведа и тях.

М.

mladen
17.06.10., 13:11
Здравейте,

Първо, бих желал да благодаря на всички, които ми изпратиха оценки и идеи за подобряване на програмката Teleport. Най-честото ваше желание бе спирките и маршрутите да се показват на карта.

От днес Teleport вече има карта. Версия 2.0 е в Market-а. В нея ще откриете:

- намиране на маршрут с градски транспорт в София и Варна
- детайлен преглед на маршрута
- визуализиране на маршрута на карта
- търсене по адрес
- задаване на начало/край директно върху картата чрез докосване (tap)
- местоположение от GPS

Надявам се новата функционалност да ви допадне.
Разбира се приемам всякакви оценки, коментари, идеи.

Младен

mladen
17.06.10., 13:21
Да добавя и страничката си, в която ще се поддържа актуална информация за програмката: http://www.maplabs.info

JosifBG
17.06.10., 13:24
Да добавя и страничката си, в която ще се поддържа актуална информация за програмката: http://www.maplabs.info

Само не забравяй да обновяваш информацията и в тази тема :)

BeNeZ1n0
17.06.10., 13:49

Идеално :-bd имаш 5 звезди от мен за подобренията по версията !

Искам да те помоля ако е възможно да добавиш линк-а в приложението за да мога да го отварям през aTrackdog-а чрез функцията Visit Developer Website. Незнам какво се иска да се настрои и приложението от къде дърпа инфо за това (предполагам ти си по-наясно) но е много удобно и го използвам за останалите ми приложения

Поздрави

apoapostolov
17.06.10., 15:51
Преди малко открих и тествах Телепорт на своя HTC Desire и съм ВПЕЧАТЛЕН от възможностите й. Личи си че е правена от програмист работил над специфичен алгоритъм за решаване на логистична задача, който издига програмата няколко класи над всички други, които просто обработват и визуализират информация. Ако функционалността й бе комбинирана с що-годе изпиления интерфейс и данни в реално време на Sofspirka на Sirma Mobile, това щеше да бъде ултимативното приложение!

Ето какво бих искал да видя в бъдеще от "Телепорт" и съм готов без да се замисля да извадя пари през AndAppStore или SlideME, или директно до автора за нея:

* Качествено полиран интерфейс. Вярно че Google ще борят стандартните UI елементи чак в 2.5/3.0 за Коледа, но това не е причина толкова полезни и съответно често използвани в ежедневието приложения да изглеждат набързо скалъпени и без усет за визия и лекота на боравене. Казвам го като потребител доскоро глезен от iOS проложения. ;) Силно се надявам бъдещи версии да се пипнат поне малко в това отношение.

* Проблеми с Google Maps Search API. Всички мои опити да напиша старт и крайна дестинация на латиница, стрингове които иначе Google Maps разчита без проблеми, бяха отхвърлени. Не всеки има алтернативна клавиатура с килирица. Почти всеки HTC телефон на пазара няма такава и изисква потребител наясно как и защо да замени стандартната, иначе доста добра клавиатура с мултитъч, с алтернативна такава и то има само една с речник за поправка на сбъркани думи. Това според мен е най-големия недостатък на програмата, нуждата от клавиатура с кирилица.

* Опция програмата да не използва GPS а да работи в офлайн режим за ръчно нагласяне на начална и крайна дата върху картата. Много HTC телефони имат жестоки проблеми с батерията и не е добре ако потребителя иначе е готов да търси от точка до точка през мобилен Интернет, GPS да се бори със сателитите и изсмуче 1-3% батерия. Нека основния екран има бутон GPS, и програмата запомня дали е включен или не между стартиранията, и ако е изключен просто да не се опитва да търси локация.

* В крайна сметка за да спестя GPS използвах вградената карта. Всеки опит за мулти-тъч на HTC Desire бе успешен, но мигновено активираше меню "оттук или дотук" което прави скролирането и боравенето с картата много досадно. Маркерите са хубави, но може да се сложат повечко и различни маркери, напр. първата спирка на която се взима транспорт може да е малка иконка на съответния тип транспорт (автобус/тролей/метро/т.н.), участъците през които трябва да се ходи пеша да бъдат маркирани с линия и стрелка към следващия транспорт (България няма и скоро няма да има Navigation API, така че и една права стрелка пак върши някаква работа, още повече че прехвърлянето винаги е на много кратки разстояния), и т.н. полирания на Google Maps екрана.

* Също така, възможност да показва алтернативни методи за транспорт от до крайната точка ако има такива, и позволяване потребителя да избере един от тях.

* History с локално кеширани последните Х търсения на маршрут. Това спестява и батерия, и мобилен трафик. Много често се налага да си спомним някой маршрут който вече сме използвали. History-то нека пази дата и час кога е извършено всяко търсене, за да може да се сети човек кога какво е търсил.

* Share интеграция за изпращане на писмо или SMS с описание ма маршрут. Писмо да съдържа дълго описание, SMS да използва сбит формат (въпреки че един SMS може да не е достатъчен, но това вече потребителя преценява дали да пусне двоен/троен SMS или не).

* Shortcut интеграция. Създаване на Shortcut икона на екрана, която отваря определен маршрут в Teleport.

mladen
17.06.10., 16:46
Здрасти apoapostolov,

Благодаря ти много за всички коментари и предложения. Ще ги имам предвид за следващите версии.

Относно някои известни проблеми:

(1) мултитъч на картата - днес го открих докато тествах при един колега. Наистина е малко неприятно, че контекстното меню се появява.
Решение: за мащабиране просто използвайте бутоните (+) и (-).

(2) Google Geocoding (намирането на адреси). Латиницата по принцип работи не по-зле от кирилица, проблемът може би е в съответствието на жцчшщъьюя и правописа
Ето какво следва да имате предвид ако търсите адрес:
- някои адреси в картите на гугъл са неточни или все още липсват за БГ.
- след всеки написан стринг от потребителя, автоматично се добавя ", Sofia, Bulgaria", или ", Varna, Bulgaria", за да може гугъл да се сети, че става въпрос за съответния град.
- при писане на латиница:
Ж става ZH
Ц става TS
Ч става CH
Ш става SH
Щ става SHT
Ъ става A
Ю става YU
Я става YA

Ето някои по-къдрави примери:
Възраждане --> Vazrazhdane
Джеймз Баучър --> Dzheymz Bauchar

аз като тествам, най-често въвеждам някои от следните (Работят):
mladost 213
alabin 1
tsar boris 136
hotel pliska
airport
airport, terminal-2
biznes park
tsentralna gara
и т.н.
Като заключение бих казал че геокодирането не е точна наука, а нашата азбука внася допълнителен шум в системата.
И последно: предвидил съм още една опция към някоя следваща версия: ако гугъл върне няколко резулата при търсене на адрес, да се покаже диалогче на потребителя за избор. В момента се взима първия намерен.

Младен

apoapostolov
17.06.10., 17:42
Да разбирам ли че проблема с мулти-тъча ще си остане така или все пак ще му се търси решение? Все повече телефони използват пълноценно Multi-Touch.

Може би е добра идея да се използва fuzzy logic при въвеждане на адреси на английски език и определени комбинации да се транслитерират в няколко варианта, като за всеки се пусне търсене, а събраните резултати се сливат, обработват и предоставят на потребителя за избор (както сам спомена, ще е възможно в следващата версия). Ще дам пример:

Потребител пише: Tzvetan Lazarov 33

Правилно според теб и според Гугъл е Tsvetan Lazarov, но много потребители пишат TZ наместо TS. Ето защо програмката пуска две търсения:

Tърсене 1: Tzvetan Lazarov, то е грешно и не дава резултат
Tърсене 2: Tsvetan Lazarov, то дава 1 резултат

Потребителя получава смес от резултатите от двете търсения, т.е. един правилен резултат. На потребителя не му трябва да знае, че е търсил погрешно, но благодарение на fuzzy logic алгоритъм, все пак е намерен резултат. Той получава резултат и е щастлив от този факт.

Примерни комбинации:

Я - Ia, Ja, Ya
Ю - Iu, Ju, Yu
Ъ - А, U
Ц - Ts, Tz

apoapostolov
17.06.10., 17:46
Между другото, ще е хубаво ако полетата Старт и Дестинация имат отделен, собствен History. С бутонче встрани текстовото поле потребителя може да извика списък от последните Х старта или съответно дестинации. Ще е интересно ако и всяка дестинация може да бъде буукмаркната, да й се даде име (напр. "Вкъщи", "Офиса", "Дискотеката") и да може да се търси по имена (напр. как да стигна от "Вкъщи" до Джеймс Баучер 2)