PDA

Виж пълна версия : App2SD

tomny
11.01.11., 00:32
Не намерих подобна тема за SE, за това реших, че ще бъде полезна на много хора. Предварително уточнявам, че не откривам топлата вода, направих процедурата по описание на една тема в XDA, с малки вариации от моя страна.
Първо, приемаме, че имате Х 10 мини, и желание да инсталирате приложенията на картата. Трябва да инсталирате фърмуера на телефона наново чрез SEUS, и да го руутнете, аз го направих със Z4root, качил съм го в темата. Първото се оказа наистина важно, опитах да ползвам старата си инсталация, и не се получи, а второто е задължително.

Първо, слагате картата в кард-рийдър, правите пълен бекъп, защото цялата информация ще бъде изтрита, и с помощта на MiniTool Partition Wizzard (http://www.partitionwizard.com/download.html), безплатна програма, свалете Home Edition, я форматирате по следния начин:

С десен бутон върху Disk Х, където Х е буквата на картата в My Computer, давате delete all partitions.
След това, пак десен бутон върху Unallocated, Create New Partition, избирате Create As: Primary, File System: FAT32, долу, на Partition Size, избирате размер на дяла, равен на размера на картата, минус размера на този, на който ще записвате приложенията. По-надолу съм описал препоръка за него. След това цъкате OK, пак десен бутон на Unallocated, Create New Partition, този път избирате Create As: Primary, File System: ext2, размера го оставяте, ОК, ще получите съобщение, че този дял няма да може да се чете от Уиндоус, съгласявате се.
Клик върху Disk X, и от менюто долу в ляво избирате Apply. Чакате, докато операцията приключи. Идеята е, да направите два дяла, един FAT32, който ще играе ролята на картата, както сте свикнали да я ползвате до сега, и един ext2, където ще се инсталират програмите. Затваряте програмата, вадите картата от компютъра, и я слагате в телефона.

После, преинсталирате ОС на телефона, руутвате, след това сваляте от Маркета програмата Terminal Emulator, и я инсталирате. Сваляте прикачения в тази тема архив app2sd2.1.zip, и го разархивирате в главната директория на СД картата.
Стартирате Terminal Emulator, и виждате това:

export PATH=/data/local/bin:$PATH
$ $

Пишете:

su
натискате ENTER

появява се въпрос да се дадат ли суперюзър права, съгласявате се, и задължително слагате отметка на "remember", тоест, да не ви пита всеки път.
След това пишете:

sh /sdcard/app2sd.sh

натискате ENTER, появява се това:

+________________________________+
|********************************|
|*Welcome To wolfilein's App2sd *|
|*installing script *|
+--------------------------------+

~this version should be go on any device ~

+___________________+
|********************|
|* Menu *|
|* *|
|*[0] install app2sd*|
|*[1] remove app2sd *|
|*[2] exit *|
|********************|
+--------------------+
[0]

пак натискате ENTER, и след секунда се появява това:

busybox is /system/bin/busybox
rm failed for /etc/mount_sd.sh, No such file or directory
+________________________________+
| finished going reboot now |
+--------------------------------+

Ако телефона не се рестартира сам, го рестартирате, и след това, програмите, които инсталирате, ще бъдат записвани на картата.
При мен, преди непрекъснато ми светеше удивителната, че имам под 20 МБ свободни, сега, след като инсталирах отново всички програми, имам 85.
След тази процедура е важно, никога да не вадите картата, докато телефона е включен. Аз преинсталирах отново, след като го направих, защото след връщането на картата никоя от програмите, записани на нея, не можа да тръгне. Имайте предвид, че известна част от програмите се записват в паметта на телефона, така че е излишно да правите голям ext2 партишън. Твърдят, че над 1,4 GB е нестабилен, аз го направих 500 MB, и, според мен, пак е излишно голям. Може би 300 МВ е достатъчно, така или иначе, сте ограничени от паметта в телефона. Четох, че ако при създаването на ext2 партишъна, изберете Cluster Sze 4КВ, това ще доведе до увеличаване на производителността. Аз го направих точно така, но не съм сравнявал с варианта по default. Картата ми е 8GB клас 4 куча марка, но не забелязвам забавяне в сравнение с преди, когато програмите бяха инсталирани в паметта на телефона. Също така забелязах, че ако по време на операцията телефона звънне, нещата не стават както трябва. Добре е да помислите по този въпрос. И още нещо, силно желателно е за писането в терминал емулатора да имате инсталирана qwerty клавиатура. Не че с другата няма да стане, ама...
Длъжен съм да кажа, че правите всичко на собствен риск, и не нося отговорност за загубени данни, или умрял телефон.

Как да проверим дали App2SD работи?
Стартираме терминал емулатора, пишем:

su
ENTER
би трябвало да излезе съобщение, че са дадени SuperUser права,
след това пишем:

cd /data/app
ENTER

pwd
ENTER
Ако върне

/system/sd/app
значи всичко е наред, приложенията се записват на картата, ако върне

/data/app
значи нещо не е станало както трябва.

Z4Root (http://www.4shared.com/file/siDDEKGa/z4root110.html)
App2SD (http://www.4shared.com/file/0p6R6pK3/app2sd21.html)
Линк към темата, от където съм взел информацията:
forum.xda-developers (http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=8549031&postcount=1)

SufferMe
11.01.11., 01:13
Има много по лесен начин който го иска да пише! :)

tomny
11.01.11., 01:23
Аз искам! Колко по-лесен?! По този е един ред код.